Czym są i jak działają systemy ERP?
ERP to prawdziwa innowacja pozwalająca usprawnić funkcjonowanie firmy i koordynować pracę wszystkich jej działów. Nie tylko poprawia on przepływ informacji wewnątrz firmy ale i usprawnia proces obsługi klienta oraz pomaga firmie rozwinąć się. Jednak czym dokładnie są systemy ERP i na jakiej zasadzie działają?
Geneza systemów ERP
Historia systemów ERP sięga czasów tuż po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to powstały jego pierwowzory, czyli MRP. Były to modele służące do planowania potrzeb materiałowych, które do 1980 roku wdrożono, w ponad 8 tysiącach przedsiębiorstw całego świata. Sama nazwa ERP to skrót od angielskiego Enterprise Resource Planning, co w wolnym tłumaczeniu oznacza system służący usprawnianiu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa oraz do organizowania pracy poszczególnych jego działów (zarządzania kadrami, sprzedaży, zaopatrzenia, produkcji czy też księgowości).
Czym są aplikacje ERP i co je wyróżnia?
Tym co wyróżnia system ERP to praca na jednej bazie danych, co pozwala na przejrzyste zarządzanie firmą i umożliwia pracownikom firmy wgląd do zmian wprowadzanych do systemu przez swoich kolegów. Taka uniwersalna baza danych pozwala również na szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Ogranicza to również możliwość występowania błędów i nieporozumień między poszczególnymi działami oraz umożliwia łatwy monitoring pracy całego zespołu. Dodatkowo, aplikacja mobilna zintegrowana z systemem ERP pozwala zaoszczędzić na konieczności obsługi kilku bądź nawet kilkunastu oprogramowania obsługujących konkretne działy, które wymagają nie tylko przeszkolenia pracowników ale i wsparcia IT, co generuje dodatkowe koszty. ERP i aplikacja do niego przystosowana to jeden system dla całej firmy umożliwiający tworzenie faktur i dokumentów PZ, do których wgląd będzie miał każdy uprawniony do tego pracownik firmy.
Gdzie się sprawdzi ERP?
Według specjalistów systemy ERP i aplikacje tego typu najlepiej sprawdzają się w instytucjach bankowych, funduszach jak i w handlu. To właśnie tego typu przedsiębiorstwom zależy na przejrzystej współpracy oraz ułatwieniu kontaktów z klientem.
System ERP jest również rozwiązaniem dla wszystkich firm i przedsiębiorstw, w których obieg informacji jest tak powolny, że wpływa niekorzystnie na procesy produkcyjne i sprzedażowe, przez co stają się one mało wydajne. Powoduje to również nadwyżki magazynowe generujące koszty oraz wzmożone zainteresowanie konkurencji, która zaczyna nam deptać po piętach. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest właśnie ERP.
Korzyści wynikające z wdrożenia systemów ERP
Wprowadzenie do codzienności firmy aplikacji ERP może nieść ze sobą szereg korzyści, które odczuje nie tylko jej właściciel ale przede wszystkim pracownicy. System tego typu może wpłynąć pozytywnie nie tylko na lepszy standard obsługi klienta oraz zwiększenie efektywności produkcji ale i usprawnienie zarządzania finansami i optymalizacji łańcucha dostaw. Jednym słowem system ERP i aplikacja jemu dedykowana wpływa na efektywność wszystkich działów firmy, co pozwala osiągać więcej mniejszym nakładem pracy i bez obaw o nieporozumienia na linii pracowniczej.