grzejniki pokojowe

Do wyboru, do koloru. Do pokoju, do łazienki

Przytulny dom to ciepło i funkcjonalność. Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez grzejników, które nadają pomieszczeniu odpowiedniego klimatu. Mimo iż ogrzewanie podłogowe wkroczyło szumnie na rynek, to właśnie grzejniki zapewniają niezbędny komfort termiczny i stanowią ozdobę każdego domu.

Kiedy pojawiły się elementy grzejne?

Wbrew pozorom grzejniki to nie jest produkt naszych czasów. Pierwsze elementy pojawiły się bowiem pod koniec XIX wieku, kiedy to w Sankt Petersburgu zamontowano pierwszy kaloryfer. Wszystko rozpoczęło się w 1855 roku, kiedy to Franz San Galli skonstruował urządzenie, które szybko zostało opatentowane w USA i w Niemczech. Od tego zaczęła się już masowa produkcja grzejników czołowych, które z czasem ewoluowały zapewniając coraz lepszą moc grzewczą i lepsze parametry.

Jak rozwijała się produkcja?

Od czasu pierwszego grzejnika minęło sporo czasu, a forma, kształt i materiały znacznie się rozwinęły. Słynne żeliwne żeberka spotykane jeszcze do dziś, jednak wypierane są przez wydajniejsze grzejniki płytowe. Obecnie grzejniki przybierają najróżniejszą formę, a współczesne grzejniki dekoracyjne łazienkowe zaskakują designem i stanowią prawdziwą ozdobę pomieszczenia. Ciężkie żeliwo odchodzi w zapomnienie, króluje stal oraz aluminium. Jeszcze kilka lat temu w domach spotykało się monotonną kolorystykę. Obecnie dostępne są modele w wielu barwach i nikogo nie dziwi grzejnik czarny, czerwony czy chromowany.

Rodzaje grzejników

Oprócz wspomnianej ewolucji formy i kształtu na przestrzeni zmieniała się również funkcjonalność produktów. Elementy obecnie dostosowane są do pomieszczenia, by zwiększyć wydajność i jednocześnie wpasować się w stylistykę danego pomieszczenia. Dlatego wyróżnia się zasadniczo cztery rodzaje grzejników:

1. Grzejniki pokojowe – tutaj niezwykle ważny jest styl samego pomieszczenia. Minimalizm, styl skandynawski to obecnie panujące trendy. Dużą popularnością cieszy się stal oraz elementy płytowe profilowane lub gładkie.

2. Grzejniki łazienkowe – z racji swojej funkcjonalności w łazience zazwyczaj stosuje się rozwiązania naścienne. Mają one formę drabinki i zajmują przy tym niewiele miejsca.

3. Grzejniki kanałowe – to element ogrzewania podłogowego. To rozwiązanie dla osób, które cenią sobie przestrzeń.

4. Grzejniki ozdobne – na przestrzeni lat elementy ewoluowały i obecnie zaskakują nie tylko kolorystyką, ale również formą.

Systemy podłączenia

Oprócz tradycyjnego podziału, elementy grzejne można podzielić ze względu na system podłączenia:

1. Przyłącze krzyżowe – to rozwiązanie dla dużych elementów. Całe podłączenie wykonane jest po przekątnej.

2. Przyłącze boczne – rury podłącza się z boku.

3. Przyłącze dolne – instalacja podłączana jest od podłogi.

Grzejniki łazienkowe

Wybór grzejnika to kwestia gustu i oczywiście indywidualnych potrzeb. Należy jednak kierować się stylistyką pomieszczenia, by zachować harmonię i ład. Firma AG Grzejniki Design posiada w swojej ofercie bogaty asortyment, który jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowania klientów. Dlatego oferuje produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb, mając na uwadze możliwości finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *