Do wyboru, do koloru. Do pokoju, do łazienki

Przytulny dom to ciepło i funkcjonalność. Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez grzejników, które nadają pomieszczeniu odpowiedniego klimatu. Mimo iż ogrzewanie podłogowe wkroczyło szumnie na rynek, to właśnie grzejniki zapewniają niezbędny komfort termiczny i stanowią ozdobę każdego domu.

Kiedy pojawiły się elementy grzejne?

Wbrew pozorom grzejniki to nie jest produkt naszych czasów. Pierwsze elementy pojawiły się bowiem pod koniec XIX wieku, kiedy to w Sankt Petersburgu zamontowano pierwszy kaloryfer. Wszystko rozpoczęło się w 1855 roku, kiedy to Franz San Galli skonstruował urządzenie, które szybko zostało opatentowane w USA i w Niemczech. Od tego zaczęła się już masowa produkcja grzejników czołowych, które z czasem ewoluowały zapewniając coraz lepszą moc grzewczą i lepsze parametry.

Jak rozwijała się produkcja?

Od czasu pierwszego grzejnika minęło sporo czasu, a forma, kształt i materiały znacznie się rozwinęły. Słynne żeliwne żeberka spotykane jeszcze do dziś, jednak wypierane są przez wydajniejsze grzejniki płytowe. Obecnie grzejniki przybierają najróżniejszą formę, a współczesne grzejniki dekoracyjne łazienkowe zaskakują designem i stanowią prawdziwą ozdobę pomieszczenia. Ciężkie żeliwo odchodzi w zapomnienie, króluje stal oraz aluminium. Jeszcze kilka lat temu w domach spotykało się monotonną kolorystykę. Obecnie dostępne są modele w wielu barwach i nikogo nie dziwi grzejnik czarny, czerwony czy chromowany.

Rodzaje grzejników

Oprócz wspomnianej ewolucji formy i kształtu na przestrzeni zmieniała się również funkcjonalność produktów. Elementy obecnie dostosowane są do pomieszczenia, by zwiększyć wydajność i jednocześnie wpasować się w stylistykę danego pomieszczenia. Dlatego wyróżnia się zasadniczo cztery rodzaje grzejników:

1. Grzejniki pokojowe – tutaj niezwykle ważny jest styl samego pomieszczenia. Minimalizm, styl skandynawski to obecnie panujące trendy. Dużą popularnością cieszy się stal oraz elementy płytowe profilowane lub gładkie.

2. Grzejniki łazienkowe – z racji swojej funkcjonalności w łazience zazwyczaj stosuje się rozwiązania naścienne. Mają one formę drabinki i zajmują przy tym niewiele miejsca.

3. Grzejniki kanałowe – to element ogrzewania podłogowego. To rozwiązanie dla osób, które cenią sobie przestrzeń.

4. Grzejniki ozdobne – na przestrzeni lat elementy ewoluowały i obecnie zaskakują nie tylko kolorystyką, ale również formą.

Systemy podłączenia

Oprócz tradycyjnego podziału, elementy grzejne można podzielić ze względu na system podłączenia:

1. Przyłącze krzyżowe – to rozwiązanie dla dużych elementów. Całe podłączenie wykonane jest po przekątnej.

2. Przyłącze boczne – rury podłącza się z boku.

3. Przyłącze dolne – instalacja podłączana jest od podłogi.

Grzejniki łazienkowe

Wybór grzejnika to kwestia gustu i oczywiście indywidualnych potrzeb. Należy jednak kierować się stylistyką pomieszczenia, by zachować harmonię i ład. Firma AG Grzejniki Design posiada w swojej ofercie bogaty asortyment, który jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowania klientów. Dlatego oferuje produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb, mając na uwadze możliwości finansowe.