Hodowco bydła mlecznego, pamiętaj o wymianie części do dojarek

Jeśli prowadzisz hodowlę bydła mlecznego, pamiętaj, aby regularnie konserwować i wymieniać części do dojarek. Zaniedbanie może Cię kosztować sporo pieniędzy. I nie chodzi tylko o wymianę części lub całego urządzenia. Przeczytaj, jak często wymieniać części i konserwować dojarki.

Części do dojarek – wszystko, co musisz wiedzieć

Prowadząc małe, średnie i duże gospodarstwo rolne, nakierowane na produkcję mleka, posiadanie automatycznej dojarki do krów jest koniecznością. Wydojenie ręcznie kilku krów jest jeszcze możliwe, jednak posiadając w zagrodzie kilkadziesiąt lub kilkaset krów, jest to wręcz niemożliwe i co ważniejsze nieopłacalne. Na szczęście rolnikom z pomocą przyszła technologia w postaci automatycznych dojarek. Dziś trudno już spotkać gospodarstwa, które zajmując się profesjonalnie produkcją mleka, nie posiadają sprzętu do udoju.

Na rynku możemy kupić dojarki przewodowe i bańkowe. Dojarki bańkowe są polecane małym i średnim gospodarstwom. Działają automatycznie na zasadzie zasysania mleka ze strzyku. Są to niewielkie urządzenia, najczęściej mobilne, które poza urządzeniem do zasysania mleka posiadają również chłodzoną bańkę do jego przechowywania. Dzięki temu mleko pozostaje dłużej świeże. Natomiast dojarki rurociągowe świetnie sprawdzą się w dużych udojniach. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia, które poprzez system rur odprowadzają mleko do dużych zbiorników, które są chłodzone.

W obu przypadkach konieczne jest, aby sprzęt był regularnie konserwowany, a wszelkie usterki, również związane ze zużyciem części do dojarek natychmiast usuwane. Zaniedbanie czyszczenia lub konserwacji, może skutkować ich uszkodzeniem lub wpłynąć na jakość produkowanego mleka. Części do dojarek są tanie w porównaniu do całego urządzenia. Dlatego w momencie, kiedy zauważymy, że uszczelki, gumy strzykowe lub przewody wymagają wymiany, nie zwlekajmy z ich zakupem. Oszczędzi nam to nie tylko czasu, ale również i dodatkowych kosztów.

Gdzie kupić części do dojarek?

Mając na uwadze regularną wymianę części do dojarek, warto znaleźć zaufanego dostawcę, który bez problemu dostarczy nam elementy, których potrzebujemy. Pamiętajmy, że gumy strzykowe oraz przewody powinno się wymieniać regularnie co 6 miesięcy. Z tego powodu warto zaprowadzić odpowiedni kalendarz serwisowania sprzętu. Pozwoli to na regularne kontrole i wymianę niezbędnych elementów.

Jakie części najczęściej należy wymieniać poza gumami strzykowymi oraz przewodami? Są to z reguły wszelkiego rodzaju uszczelki, które z czasem tracą swoją elastyczność i wytrzymałość. Niekiedy wymienić silikonowe lub gumowe membrany, bańki, a nawet czasem pokrywy zbiornika na mleko. Często używany sprzęt, jakim jest aparat do udoju, wymaga od czasu do czasu więcej uwagi.  Dlatego należy pamiętać, że potrzeba wymiany np. zaworów zwrotnych pulsatora nie jest wadą urządzenia, a wynikiem jego codziennej eksploatacji.

Gdzie zatem najlepiej się udać, aby zakupić odpowiednie części? Przede wszystkim musimy wiedzieć, jakie elementy będą pasować do posiadanego przez nas modelu aparatu udojowego. Na tej podstawie doświadczony sprzedawca pomoże nam dobrać odpowiednie uszczelki i inne elementy maszyny. W czasach, kiedy handel przenosi się do Internetu, najszybciej będzie znaleźć części zastępcze w profesjonalnych sklepach internetowych, które specjalizują się w produkcji elementów do dojarek. Szeroka oferta, która jest w zasięgu ręki, sprawia, że ta forma zakupów jest coraz chętniej wybierana.

Można też poszukać w okolicy stacjonarnego sklepu z częściami do maszyn rolniczych. Być może również u mechanika specjalizującego się w tego typu naprawach i serwisach, będzie można kupić części i zamówić usługę ich wymiany. Jednak bez względu na to, gdzie zdecydujemy się kupić potrzebne elementy, pamiętajmy, aby były one wysokiej jakości i posiadały niezbędne certyfikaty jakości. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zakupione części będą nam służyć do kolejnego terminu serwisowania.