Hurtownia żywności – czym się zajmuje?

Skąd biorą się wszystkie te rzeczy, które widzimy poukładane na sklepowych półkach, gdy tylko wybierzemy się na zakupy do osiedlowego sklepu albo do miejscowego supermarketu? Oczywiście mają swoich producentów, powstają albo w lokalnych firmach albo w dużych fabrykach produkcyjnych, które tworzą artykuły spożywcze na mniejszą lub większą skalę. Jednak między małą czy dużą fabryką a sklepowymi półkami jest jeszcze jeden przystanek, którego nie mogą ominąć także produkty żywnościowe.

Co robi z jedzeniem hurtownia żywności?

Hurtownia jest bardzo ważnym ogniwem, łączącym producentów żywności z ich klientami. To taki rodzaj firmy, która z jednej strony odciąża producenta, zabierając od niego wyprodukowane już rzeczy i sama postanawia się martwić o to, jakiemu sklepowi, kiedy i na jakich warunkach, przekazać wszystkie ta artykuły. Dla producenta to doskonały interes, bo nie martwi się o to, gdzie będzie składować wytworzone towary – zajmuje się tym, co jest sensem jego istnienia, czyli produkcją. Tymczasem dla hurtowni pojawiają się dwa sensy istnienia: przechowywanie żywności i planowanie tego, jak zostanie później rozdysponowana.

Hurtownia żywności jest więc z jednej strony wielkim magazynem – zależnie od tego, ile rzeczy skupuje, może być nawet zupełnie ogromną halą, dostosowaną do przechowywania żywności różnego rodzaju. Mogą się tu znajdować alejki z trwałą żywnością, która potrzebuje suchego i chłodnego miejsca, żeby móc poczekać na swoich przyszłych właścicieli. Jednocześnie, mogą tu być zamrażarki, dla trwale schłodzonej żywności albo lodówki – dla artykułów które będą zdatne do spożycia, jeśli będą przebywać w niskiej temperaturze. Każda hurtownia sama musi określić, jakie rodzaj produktów chce przechowywać i sprzedawać dalej – bo może się zdarzyć i tak, że będzie obracać wyłącznie nabiałem i to na zapewnieniu mu dobrych warunków będzie się cały czas skupiać.

Przechowywanie to jednak tylko jedna z ważnych funkcji każdej hurtowni, podczas gdy rozmaite towary zalegają wewnątrz hurtowni, jej pracownicy odpowiedzialni za kontakty biznesowe z klientami i dystrybucję, chcą ustalić kiedy i do kogo trafi konkretny ładunek. Tutaj chodzi już o zawieranie transakcji, nawiązywanie współpracy ze sklepami i dbanie o to, żeby według ustalonego harmonogramu dostarczać konkretne produkty do konkretnych punktów handlowych. To również bardzo ważne i odpowiedzialne zadania, bo hurtownia nie może sobie pozwolić na zmarnowanie przechowywanych produktów – jeśli sama nie chce ponieść strat podczas swojej działalności.