Ile zarabiają politycy?

Polityka to kwestia, która często elektryzuje opinię publiczną. Bywają okresy, które są pod tym względem gorętsze, i dzieje się tak między innymi wtedy, gdy w gospodarce dochodzi do różnego rodzaju napięć, a politycy przegłosowują kontrowersyjne ustawy. W takich momentach często odbywają się strajki, niezadowolenie społeczne wzrasta, a obywatele zastanawiają się, ile tak naprawdę zarabiają politycy? I czy ktoś, kto wypłaca sobie pensję z naszych podatków nie powinien tłumaczyć się  z każdego grosza?

Dla kogo zawód polityka?

Zawód polityka jest trudny i obarczony dużą odpowiedzialnością. W polityce liczy się władza, znajomości i dobra prezencja. Zdarza się, że szybką karierę polityczną robią osoby, które nie mają konkretnego wykształcenia, albo ludzie, którzy dość dobrze potrafią sprzedać jakąś ideę i przekonać do siebie wyborców. Oczywiście istnieją też politycy, którzy mają określoną wizję państwa i pragną zmiany w kraju, wielu jednak twierdzi, że polityka to raczej brudna sprawa, w której bardzo często ważniejsza jest walka o władzę i wpływy. Często trzeba w tym zawodzie wchodzić w różnego rodzaju układy, które niekoniecznie nam odpowiadają. Jeśli więc nie jesteś odporny na różnego rodzaju personalne zagrywki, warto rozważyć inną ścieżkę kariery. Zawód polityka może jednak być dużym wyzwaniem i próbą zmiany państwa na lepsze. Dokładniej, jak zostać politykiem sprawdzają autorzy Abcporady.pl, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat tego zawodu. Bycie politykiem to przywilej, ale także spora odpowiedzialność. Jeśli  jednak masz żyłkę społeczną i chcesz zmieniać świat, warto rozważyć taką drogę.

Ile zarabia polityk?

Wbrew powszechnemu mniemaniu, politycy nie zarabiają dużo. Wiele osób twierdzi, że ich majątek to głównie nieruchomości oraz innego rodzaju aktywa, do których jako funkcjonariusze publiczni mogą mieć łatwiejszy dostęp – jeśli jednak chodzi o tę kwestię, nadal jest to tajemnica poliszynela. Podstawowa pensja zwykłego posła lub senatora to dziś 12,5 tysiąca złotych, natomiast premier i marszałkowie zarabiają 20 tysięcy złotych miesięcznie. Do tego dochodzą różnego rodzaju diety i dodatki. Dieta poselska czy senatorska ma pokryć wydatki związane m.in. z podróżami służbowymi i ogólnie sprawowaniem mandatu na terenie całego kraju. Wynosi ona 25 procent uposażenia. Senatorowie i posłowie mogą także liczyć na różnego rodzaju bonusy związane z wykonywanymi funkcjami – przykładowo za pracę w komisji, przewodniczący dostaje nagrodę w kwocie 20 procent uposażenia, a wiceprzewodniczący 15 procent.

Czy warto zostać politykiem?

Finanse początkującego polityka mogą w kontekście sprawowanej funkcji nie przedstawiać się imponująco, jednak wraz z dalszym biegiem kariery politycznej, wynagrodzenie wzrasta. Oprócz podstawowej wypłaty, osoba pełniąca tę funkcję dostaje liczne, wspomniane już dodatki. Jednak to nie pieniądze są czymś, co sprawia, że wielu ludzi ciągnie do polityki. Bardzo często w świat ten chcą wejść osoby, które mają realne pomysły na zmianę kraju na lepsze. Problem jednak pojawia się, kiedy dana osoba trafia na struktury, które są nie do przeskoczenia. W polityce jednak może wydarzyć się wszystko, więc jeśli masz silny charakter i jasną wizję państwa, a dodatkowo umiesz przekonać do siebie wyborców, kariera polityczna być może stoi przed Tobą otworem.