Jak suszyć drewno opałowe?

Drewno to znany od wieków i niezwykle popularny materiał opałowy. Łatwa dostępność, stosunkowo niska cena, a także fakt, że nie wydziela aż tylu szkodliwych substancji co węgiel sprawiają, że jest powszechnie wykorzystywane do ogrzewania mieszkań i domów. Aby jednak jego zastosowanie było w pełni efektywne, należy zadbać o to, aby zostało odpowiednio wysuszone. Z naszego artykułu dowiesz się, jak suszyć drewno opałowe.

Co wpływa na wartość opalową drewna?

Wybierając drewno na opał trzeba zwrócić uwagę na jego wartość opałową. Najlepszym rozwiązaniem jest drewno liściaste, szczególnie jego najtwardsze rodzaje, takie jak grab, buk czy dąb. Jak twierdzi sprzedawca pieców centralnego ogrzewania ze sklepu 499.pl: “drewno liściaste to doskonały materiał opałowy przede wszystkim ze względu na fakt, że w czasie spalania nie wytwarza zbyt dużej ilości żywicy, która mogłaby zanieczyścić komin i palenisko. Ponadto pali się ono równomiernie i nie tworzy zbyt dużej ilości dymu. Jeśli do tego wybór padnie na drewno twarde, będzie to miało przełożenie na większą kaloryczność, a tym samym dłuższe spalanie”.

Warto w tym miejscy wspomnieć, że o kaloryczności drewna nie decyduje jedynie jego rodzaj. Istotnym czynnikiem jest tutaj również poziom wilgotności, który powinien kształtować się w granicach od 12 do 20%. Aby osiągnąć taki stan, trzeba wiedzieć, jaki powinien być okres suszenia, a także jakich zasad przestrzegać, aby proces przebiegał jak najbardziej efektywnie.

Dlaczego drewno opałowe powinno być suche?

Drewno, które zostało odpowiednio wysezonowane to gwarancja dobrych parametrów grzewczych, a także bezpieczeństwo dla pieców centralnego ogrzewania. Z pewnością nie należy palić drewnem o dużym poziomie wilgotności, ponieważ jego wartość opałowa jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku drewna wysuszonego. W trakcie palenia część energii przeznaczana jest do odparowania wody, a co więcej wytwarza się duża ilość sadzy, która nie tylko obniża parametry spalania, ale ma także negatywny wpływ na urządzenie grzewcze i przewody kominowe. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby przeznaczone do palenia drewno było suche. 

Można oczywiście kupić drewno, które zostało wcześniej wysuszone w przeznaczonych do tego suszarniach. Będzie się ono charakteryzowało wilgotnością na poziomie 10-12%, jednak z pewnością przełoży się to na wyższą cenę. Najprostszym i najtańszym sposobem jest więc zakup drewna i samodzielne przygotowanie go do palenia. Z tym celu należy wiedzieć, ile czasu powinno być sezonowane drewno i jak przygotować odpowiednie miejsce.

Czas sezonowania drewna powinien wynosić minimum półtora roku, choć zależy to oczywiście od rodzaju drewna. Suszenie najlepiej zaplanować jednak na okres dwóch lat. Po tym czasie drewno powinno osiągnąć wilgotność niższą niż 20%, co sprawi, że będzie się w pełni nadawało do palenia. Niezwykle istotny jest także sposób ułożenia oraz właściwe miejsce. 

Przed ułożeniem drewna trzeba go pociąć na odpowiednie kawałki. Po pierwsze będzie to miało znaczenie dla wielkości komory spalania, po drugie zaś ułatwi schnięcie. Im mniejsza powierzchnia, tym większa szybkość odparowania wody, a tym samym krótszy czas schnięcia. Odpowiednio pocięte kawałki drewna należy następnie ułożyć w taki sposób, aby zapewnić im dostęp powietrza. W tym celu powinno być ono odizolowane od podłoża. Wolna przestrzeń zapewni przewiew, a ponadto warstwa izolacji zapobiegnie wilgoci. Popularnym sposobem jest zastosowanie drewnianych palet, które służą jako podstawa sosu. Niezwykle istotne jest także, aby drewno było zabezpieczone przed działaniem deszczu. W tym celu najlepiej ułożyć je w specjalnie przystosowanej do tego drewutni albo pod daszkiem. Dość często umieszcza się je przy ścianie budynku, trzeba pamiętać jednak o zostawieniu wolnej przestrzeni, która zapewni przewiew. 

Odpowiednio wysuszone drewno to dobre parametry grzewcze i bezpieczeństwo dla kotłów, dlatego też warto pomyśleć o tym wcześniej i najlepiej przeznaczyć na suszenie dwa sezony.