Jak szybko i bezpiecznie założyć konto w banku?

Większość dorosłych osób nie wyobraża już sobie życia bez konta osobistego. To tam trafia wynagrodzenie za pracę i przesyłane są pieniądze z innych źródeł. Konto pozwala wygodnie wykonywać przelewy i regulować bieżące opłaty, płacić za zakupy w sklepach internetowych, dokonywać płatności zbliżeniowych w pobliskim markecie czy wypłacać gotówkę z bankomatów. Nie masz jeszcze rachunku bankowego lub chcesz zmienić ofertę na korzystniejszą? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak szybko oraz bezpiecznie założyć konto w banku. Poznaj dostępne metody i wybierz najwygodniejsze rozwiązanie dla siebie.

Planujesz mieć nowe konto? Placówki bankowe zapraszają!

Zakładanie konta obejmuje 4 proste kroki. Musisz wypełnić formularz z wnioskiem o rachunek podstawowy, gdzie podasz swoje dane osobowe oraz zaznaczysz, z których usług bankowych chcesz korzystać:

  • karta płatnicza,
  • płatności zbliżeniowe,
  • karta bankomatowa,
  • karta debetowa,
  • BLIK,
  • dodatkowe ubezpieczenie zgromadzonych środków itp.

Następnie bank przeanalizuje podane informacje i przygotuje dla Ciebie umowę, którą należy dokładnie przeczytać. Kolejnym etapem jest weryfikacja tożsamości wnioskującego oraz aktywacja konta (pamiętaj, że zawsze masz 14 dni na ewentualne odstąpienie od umowy).

Zastanawiasz się, jak założyć konto w banku? Tradycyjną metodą jest wizyta w oddziale i dopełnienie wszystkich formalności osobiście. Wystarczy, że wypełnisz wniosek, a pracownik zweryfikuje Twoje dane na podstawie dowodu osobistego i przygotuje umowę do podpisania. Czy rozwiązanie to sprawdzi się w okresie pandemii? Banki poważnie podchodzą do zachowania dystansu społecznego i przestrzegania najwyższych standardów sanitarnych. Odwiedzenie placówki stacjonarnej i kontakt z doradcą w cztery oczy będą więc bezpieczne, choć na szczęście nie są koniecznością.

Załóż rachunek bankowy bez wychodzenia z domu

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest bankowość internetowa. Aby założyć konto bankowe przez internet, wystarczy przejść na oficjalną witrynę, wybrać interesujący rachunek bankowy i wypełnić wniosek. Na stronie będą pojawiać się komunikaty, które szybko przeprowadzą Cię przez cały proces. Następnie pracownik przeanalizuje podane dane i sporządzi umowę. W ciągu kilku dni zostanie ona dowieziona prosto do Twojego domu. Weryfikacji tożsamości dokonana kurier – musisz jedynie okazać mu dowód osobisty. Przeczytaj doręczony dokument, podpisz go i oddaj kurierowi, który dostarczy go powrotem do banku.

Innym sposobem na potwierdzenie danych przy zakładaniu konta osobistego przez internet jest przelew weryfikacyjny. Musisz przesłać na podany rachunek symboliczną kwotę (najczęściej jest to 1 zł) z konta w innym banku założonego na Twoje dane.

Możesz również umówić się na wideorozmowę z pracownikiem banku i pokazać dokument tożsamości przez kamerę swojego komputera. Doradca porówna zdjęcie z Twoją twarzą oraz informacje podane we wniosku z tymi zawartymi w dowodzie osobistym. Pamiętaj jedynie, że będziesz potrzebować stabilnego łącza i dobrego oświetlenia, aby weryfikacja przebiegła bez zakłóceń.

Jak założyć konto przez aplikację mobilną?

Coraz większą popularnością cieszy się bankowość mobilna. Swoje aplikacje mają już praktycznie wszystkie banki działające w Polsce. Chcesz w ten sposób założyć rachunek bankowy? Wystarczy, że pobierzesz aplikację ze strony instytucji i zainstalujesz ją na swoim smartfonie. Teraz musisz jedynie wybrać opcję „Nie mam konta” – wówczas aplikacja wyświetli formularz z wnioskiem do wypełnienia. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości (na tej samej zasadzie, co przy zakładaniu konta przez Internet).

Czy to rozwiązanie jest bezpieczne? Banki dbają o szyfrowanie danych i ochronę swoich klientów, dlatego nie musisz obawiać się korzystania z aplikacji mobilnej. Pamiętaj jedynie, aby pobrać ją ze sprawdzonego źródła (oficjalnego sklepu).

Wykorzystaj zalety nowoczesnego rachunku bankowego

Współczesne konta bankowe coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie, pozwalające na zdalne otwieranie i zarządzanie rachunkiem. Jedną z nowości jest biometria. Rosnącą popularnością cieszy się logowanie do aplikacji bankowych za pomocą odcisku palca czy skanu twarzy. Do weryfikacji tożsamości na infolinii może zostać wykorzystana także biometria głosu. Wcześniej musisz jednak zapisać w swoim panelu klienta próbkę wskazanego zdania.

Podczas zakładania konta, banki coraz częściej zaczynają uznawać także tzw. metodę na selfie. Należy przesłać zdjęcie swojego dowodu osobistego i kilka zdjęć twarzy do porównania – oba profile, przód twarzy plus wskazany gest. Następnie biometryczny algorytm analizuje kształty twarzy i porównuje je ze zdjęciami. Metoda ta jest podobna do wideorozmowy, lecz po drugiej stronie kamerki nie ma konsultanta.