Jak szybko i korzystnie sprzedać używane auto?

Sprzedaż starego, wysłużonego auta to trudny proces. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, gdy pojazd uległ wypadkowi, kolizji lub poważnej awarii, które sprawiają, że nie nadaje się on do remontu oraz dalszego użytkowania. W takich przypadkach pozostaje nam zezłomować auto lub sprzedać pojazd do skupu. Sprawdź, jak szybko i z korzyścią pozbyć się swojego starego auta.

Jak zezłomować lub sprzedać auto do skupu zgodnie z prawem?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez sprawnego samochodu. Z tego powodu w przypadku poważnej awarii wykluczającej nas pojazd z dalszego użytkowania staramy się jak najszybciej pozyskać nowy egzemplarz. Niestety sytuacja na światowym rynku gospodarczym, pandemia i wojna sprawiły, że auta, nawet z drugiej ręki, stają się coraz droższe. Nic więc dziwnego, że właściciele starych pojazdów próbują za wszelką cenę spieniężyć swoje niesprawne auto, by zyskać, chociaż część kwoty potrzebnej do kupna nowego pojazdu. Jeżeli interesuje nas sprzedaż zużytego auta na terenie Województwa pomorskiego należy wypełnić formularz, znajdujący się na stronie https://skupaut-gotowka.pl, a firma AUTO-BART Skup Aut Trójmiasto z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 9 w Rumii, (Tel: 604 976 543), umówi się z nami w ciągu 24 godzin w celu sfinalizowania transakcji. Przedstawiciel skupu wyceni i odbierze nasz pojazd, całkowicie bezpłatnie. Pieniądze możemy otrzymać natychmiast, w najbardziej wygodnej dla nas formie, a wszystkie niezbędne formalności załatwi za nas AUTO-BART.

Jednym ze sposobów na sprzedaż niesprawnego samochodu jest jego złomowanie. Nie polecamy robić tego samodzielnie w celu sprzedaży pojedynczych części, bowiem nie otrzymamy wtedy zaświadczenia o kasacji pojazdu niezbędnego do zwolnienia nas z opłacania składek OC. Są one obowiązkowe, do czasu kiedy jesteśmy właścicielem danego auta. W przypadku, gdy nie będziemy posiadać dokumentu potwierdzającego sprzedaż samochodu, w dalszym ciągu będziemy widnieć w rejestrze, jako jego właściciel. Warto również dodać, że nielegalny demontaż pojazdu jest karany grzywną w wysokości od 10 do 30 tys. złotych! W ten sposób samodzielna sprzedaż pojedynczych części staje się nie tylko całkowicie nieopłacalna, ale i bardzo ryzykowna oraz dotkliwa dla naszego portfela.

Dotkliwe kary dla osób samodzielnie dokonujących demontażu to również efekt troski o środowisko. Brak warunków odpowiednich do rozbiórki auta stwarza spore zagrożenie dla naszego środowiska poprzez wyciek szkodliwych substancji. Z tego powodu bardzo ważne jest, by upewnić się, że miejsce, do którego oddajemy nasz stary samochód działa legalnie i zgodnie z wszelkimi niezbędnymi pozwoleniami. Należy również dodać, że jedynie uprawnieni przedsiębiorcy mają prawo wystawić nam legalnie zaświadczenie o kasacji pojazdu. Spis takich firm można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej BIP każdego województwa. Wystarczy wpisać w przeglądarkę frazę „stacje demontażu pojazdów” i odszukać interesujący nas zakład.

Skup samochodów używanych - Skup aut AUTO-BART

Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji

Sprzedaż auta to nie tylko wybór miejsca, z którym chcemy podjąć się transakcji. To również przygotowanie odpowiednich dokumentów, które umożliwią zawarcie jakiejkolwiek umowy. Najistotniejsze są te dokumenty, które potwierdzają, że jesteśmy właścicielami pojazdu. Będzie to bez wątpienia dowód rejestracyjny. W przypadku gdy go nie posiadamy, konieczne będzie udanie się do Wydziału Komunikacji i poproszenie o wydanie nam stosownego zaświadczenia. W przypadku zatrzymanego dowodu rejestracyjnego zaświadczenie takie można uzyskać również na policji. W przypadku, gdy nie zdążyliśmy jeszcze przerejestrować pojazdu, wystarczy nam jedynie umowa kupna-sprzedaży. Niezbędne będą również obecność i podpisy wszystkich współwłaścicieli samochodu lub ich upoważnienie, w sytuacji, gdy któryś z nich nie może stawić się na spotkanie w sprawie sprzedaży do skupu. Dowód rejestracyjny to jednak nie wszystkie dokumenty, które należy posiadać przy kasacji samochodu. Niezbędna będzie również karta pojazdu. W przypadku, gdy z jakichś powodów nie posiadamy tego dokumentu, fakt ten należy zgłosić odpowiednio wcześniej pracownikowi stacji demontażu.

Sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy właściciel auta już nie żyje. Należy wtedy najpierw przeprowadzić sprawę spadkową, która pomoże ustalić nowego właściciela pojazdu i dopiero wtedy przystąpić do czynności związanych z kasacją auta.

Wybór najlepszej oferty

Cena jaką otrzymamy przy kasacji lub sprzedaży auta ustalana jest na podstawie kilku czynników. Z tego powodu kwota ta może różnić się w zależności od miejsca, do którego się udamy. Na ostateczną cenę składają się takie czynniki jak model pojazdu, jego rocznik, stan techniczny, czy też stopień pożądania pojazdu na rynku. Zdarzają się również firmy, które biorą pod uwagę jedynie wagę pojazdu, płacąc określona kwotę od kilograma. Z tego powodu warto dobrze rozeznać się w ofertach firm znajdujących się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, by wybrać miejsce oferujące jak najwyższą kwotę.