Jak wybrać odpowiednią pracownię architektoniczną

Wbrew pozorom, wybranie odpowiedniego dla siebie gotowego projektu domu czy zdecydowanie się na taki na indywidualne zamówienie, nie są taką prostą sprawą. Ogromny wybór istniejących na rynku projektów może z jednej strony pomóc osobom pewnym swoich pomysłów wybrać wymarzony dom, z drugiej namieszać tym, którzy nie wiedzą do końca, który projekt ostatecznie wybrać. W takiej sytuacji warto złożyć wizytę w pracowni architektonicznej. Tam oprócz pomocy w wyborze gotowego projektu i adaptacji można złożyć zamówienie indywidualne na swój własny, niepowtarzalny projekt. Podpowiemy, jak wybrać pracownię architektoniczną, na co zwrócić uwagę i czym się kierować oraz jak wygląda pierwsza rozmowa z architektem i co zrobić, by przyjść na nią przygotowanym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracowni architektonicznej

Po pierwsze, warto aby pracownia miała swoje biuro w pobliżu lokalizacji działki, na której stanie Twój dom. W trakcie budowy mogą powstać różne sytuacje, w wyniku których konieczna będzie wizyta autora projektu. Dlatego warto, aby biuro pracowni było przynajmniej w obrębie tego samego województwa. Dobrym rozwiązaniem okaże się również sprawdzenie opinii na forach internetowych dotyczących danego zakładu. Może okazać się, że w Twoim otoczeniu ktoś niedawno budował dom i ma on do polecenia biuro odpowiednie dla Ciebie. Działalność pracowni przybliży Ci jej portfolio. Prace podpowiedzą Ci, jaki styl posiadają architekci pracujący w danym biurze i jakiego pomysłu możesz się spodziewać na swój projekt. Jeśli przedstawione w nim wizualizacje Ci się nie podobają, lepiej poszukać innego biura, które projektuje domy bardziej odpowiadające Twojemu stylowi i wyobrażeniom dotyczącym przyszłego domu. Większość zakładów oferuje darmowe pierwsze spotkanie, na którym poznasz styl pracy architekta, jego nastawienie i podejście do Twojego przyszłego domu.

Pierwsza rozmowa z architektem

Przed spotkaniem, zastanów się przede wszystkim co Ci się podoba, jaki styl preferujesz, co musi być w Twoim wymarzonym domu, bez czego nie wyobrażasz sobie życia a jakie elementy mogą okazać się niekoniecznie przydatne. Postawa architekta pokaże Ci, jak wyglądałaby Wasza współpraca. Jeśli słucha Cię, zadaje pytania i upewnia się, że wszystko dobrze zrozumiał, prawdopodobnie trafiłeś na fachowca godnego zaufania. Wszystkie swoje pomysły i obawy dotyczące budowy domu powinieneś przedstawić wybranemu architektowi. Tylko dzięki tej więzi będziecie na dobrej drodze ku wyborze czy stworzeniu idealnego projektu. Powinno być one obustronne. Pamiętaj, że rozmawiasz z osobą, która w swojej dziedzinie szkoliła się przez lata, pracuje i ma doświadczenie. Zaufaj zatem jej, nie komuś kto w Internecie zapewnia o nowych przepisach czy niesamowitych rozwiązaniach, które warto uwzględnić w swoim projekcie. Nie upieraj się przy takich rozwiązaniach. Zamiast tego wysłuchaj propozycji architekta. W trakcie pierwszej rozmowy padnie wątek dotyczący Twoich możliwości finansowych. Projektant przybliży Ci na nim koszty budowy takiego domu, który będzie mieścił się w Twoim budżecie. Przy niezrozumiałych wątkach zadawaj pytania, a odpowiedni architekt poinformuje Cię o wszystkim, o czym powinieneś wiedzieć. Na pierwszą rozmowę należy się odpowiednio przygotować. Wybierz z Wydziału Kartografii i Geodezji urzędu miasta lub gminy mapę lokalizacyjną najlepiej w skali 1:500. Dodatkowo przyda się wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzja dotycząca Warunków Zabudowy. W tych dokumentach znajdują się informacje między innymi o tym, jak powinien wyglądać budynek w danej lokalizacji, jak wysoki może być oraz szczegółowe informacje dotyczące dachu.

Wybór odpowiedniej pracowni architektonicznej jest kluczowy, jeśli chodzi o Twój przyszły dom – jego wygląd, rozmiar, funkcjonalny układ pomieszczeń i komfort, który Ty i Twoja rodzina będziecie w nim odczuwali. Z racji tego warto  wybrać polecaną na rynku pracownię z wykwalifikowanymi architektami. Z tym, który będzie adaptował lub tworzył Twój projekt od podstaw, warto stworzyć więź opartą na wzajemnym zaufaniu i szczerości. Jest to jeden z punktów gwarantujących powstanie projektu Twoich marzeń.