Kompresor jako źródło zasilania narzędzi pneumatycznych

Wykorzystanie narzędzi pneumatycznych w warsztatach i lakierniach niesie ze sobą wiele korzyści. Urządzenia zasilane bądź sterowane pneumatycznie są trwałe, odporne na przeciążenia i łatwe w naprawie, co oznacza niskie koszty użytkowania. Do zalet napędów pneumatycznych należy też zaliczyć niewielką masę przypadającą na jednostkę mocy, możliwość uzyskania dużych prędkości obrotowych i ich płynnej regulacji.

Zasilanie narzędzi pneumatycznych

Bezwonne, bezbarwne i niepalne, a więc bezpieczne – takie właśnie jest powietrze, czyli nośnik energii zasilającej narzędzia pneumatyczne. Aby wykorzystać powietrze jako napęd pistoletu czy klucza pneumatycznego, trzeba sprężyć je do odpowiedniego ciśnienia, czemu służy właśnie kompresor, czyli sprężarka. Warsztatowa instalacja sprężonego powietrza powinna również oczyszczać gaz z cząstek stałych i wilgoci, a także wprowadzać do powietrza smar niezbędny do płynnej pracy narzędzi. Kompresor musi umożliwiać dopasowanie ciśnienia do wymagań zasilanego odbiornika, a więc być wyposażony w reduktor z manometrem.

Jak wybrać kompresor?

Przy wyborze kompresora trzeba kierować się jego przeznaczeniem. Najważniejsza sprawa to dopasowanie sprężarki do zapotrzebowania narzędzi pneumatycznych na zasilanie. Za mały i za słaby kompresor uniemożliwi korzystanie z różnych narzędzi przy kilku stanowiskach jednocześnie. Dlatego nieduże kompresory przeznaczone są do mniejszych, przydomowych warsztatów, gdzie właściwie nigdy nie używa się kilku narzędzi jednocześnie. Tu sprawdzi się np. kompresor SHAMAL SDV/24 ze zbiornikiem 24 l (356 l/min, 2700 rpm, max. ciśnienie 9 bar).

“Planując zakup kompresora dla większego zakładu pracy, trzeba pochylić się nieco bardziej nad liczbami. Osoba odpowiedzialna za zakup urządzenia musi wiedzieć dokładnie, ile narzędzi pneumatycznych jest w warsztacie czy lakierni, jakie zapotrzebowanie na powietrze ma każde z nich, jak często i w jakich warunkach są one używane. Naszym klientom zawsze chętnie doradzamy w wyborze optymalnego rozwiązania” – mówi ekspert ze sklepu spawaj.eu.

W zastosowaniach profesjonalnych coraz częściej wykorzystywane są śrubowe sprężarki powietrza. Kompresory tego typu pracują znacznie ciszej od urządzeń tłokowych, są też zdecydowanie mniej awaryjne i w związku z tym tańsze w eksploatacji. Doskonale radzą sobie z zasilaniem narzędzi pneumatycznych w mocno rozbudowanych instalacjach, zapewniając odpowiednie ciśnienie robocze przy bardzo dużych obciążeniach. W miejscach, gdzie wymagana jest sterylność sprężonego powietrza, stosuje się kompresory bezolejowe.