Laserowe usuwanie przebarwień skóry – dlaczego jest tak skuteczne?
Przebarwienia skóry to ciemniejsze plamy pojawiające się na różnych częściach ciała – zwykle na twarzy, dłoniach i dekolcie. Powstają na skutek zaburzeń pracy melanocytów tj. komórek wytwarzających barwnik skóry – melaninę. Mogą one przybierać różne kolory, rozmiary i kształty, począwszy od piegów, które niejednokrotnie dodają urody, poprzez nieestetyczne zmiany nazywane melasmą lub ostudą, aż po soczewicowate plamy starcze. Specjaliści w dziedzinie dermatologii są w stanie skutecznie zdiagnozować przyczynę pojawienia się zmian i dobrać odpowiednią terapię.
Przyczyny zmian
Przyczyną powstawania przebarwień może być nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania UV (słońce, solarium), zmiany i leczenie hormonalne (ciąża, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, hormonalna terapia zastępcza), stany zapalne skóry (trądzik, opryszczka, ospa) albo stosowanie leków, kosmetyków lub perfum zawierających substancje fotouczulające. Problem przebarwień dotyczy w większym stopniu kobiet, zwłaszcza w wieku dojrzałym (po 30. roku życia) oraz okołomenopauzalnym (po 50. roku życia), ale pojawia się także u 10% populacji męskiej.
Laserowe usuwanie przebarwień skóry
Plamy o większych rozmiarach, znacznie odróżniające się od barwy naskórka, zlokalizowane na nieosłoniętych częściach ciała, w szczególności na twarzy, są dla wielu osób przyczyną dyskomfortu. Rozwiązaniem tych problemów jest laserowe usuwanie przebarwień skóry – w pełni skuteczna metoda pozbycia się plam. Zabieg polega na wybiórczym naświetlaniu fragmentów skóry światłem lasera o określonej długości. Laser prowadzi do rozpadu komórek pigmentowych na drobne cząsteczki, a następnie ich wydalenia z organizmu.
Wskazania do zabiegu laserowego usuwania przebarwień skóry
Laserowemu usuwaniu przebarwień skóry mogą poddać się osoby pragnące pozbyć się niechcianych plam skórnych, takich jak:
- piegi,
- plamy soczewicowate,
- melasma (ostuda),
- przebarwienia potrądzikowe i pozapalne,
- blizny po wypryskach,
- przebarwienia polekowe.
Przebieg zabiegu z użyciem lasera
Laseroterapia zmian pigmentacyjnych skóry zawsze poprzedzona jest konsultacją lekarską, podczas której wydawane są zalecenia dotyczące stosowania ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB w postaci preparatów z filtrem SPF 50+ oraz ewentualnie odstawienia niektórych leków. Zabieg jest zwykle przeprowadzany po znieczuleniu miejscowym za pomocą kremu z lidokainą. W zależności od głębokości, rozległości i umiejscowienia zmian dobierany jest typ lasera. Na czas zabiegu pacjentowi nakładane są okulary ochronne. Zabieg rozpoczyna się od precyzyjnego skierowania głowicy lasera na okolicę skóry dotkniętej przebarwieniami. Miejsce to jest naświetlane laserem emitującym krótkie impulsy. W czasie zabiegu wydziela się ciepło, które pozwala na rozbicie nagromadzonej w miejscu przebarwień melaniny na drobniejsze cząstki. Precyzyjne działanie lasera gwarantuje, że okoliczne tkanki nieobjęte zmianami pigmentacyjnymi nie są poddane jego działaniu, a zabieg jest całkowicie bezpieczny. Czas trwania zabiegu to zwykle 15-30 minut, w zależności od głębokości i rozległości plam. Do każdego przypadku indywidualnie dobierana jest liczba zabiegów. Przy drobniejszych i płytszych zmianach wystarczyć może jeden zabieg, zwykle stosuje się jednak serię kilku zabiegów.
Pielęgnacja po zabiegu laserowego usuwania przebarwień skóry
Dla zoptymalizowania efektów laseroterapii ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu. Najważniejszą zasadą jest ochrona okolicy poddanej zabiegowi przed promieniowaniem słonecznym za pomocą preparatów z filtrem SPF 50+ przez minimum 1 miesiąc po zabiegu. Skóra w miejscu działania lasera może się łuszczyć, dlatego powinna być 2-3 razy dziennie nawilżana. Przez kilka dni po zabiegu powinno się unikać stosowania na naświetlane miejsca makijażu, mydła i toników z alkoholem. Przez okres przynajmniej 4-5 dni należy zrezygnować z ćwiczeń fizycznych i sauny.
Laserowe usuwanie przebarwień skóry to skuteczna i w pełni bezpieczna metoda pozwalająca na pozbycie się plam lub znaczne ograniczenie intensywności przebarwień. Dodatkowymi skutkami stosowania lasera jest poprawa kolorytu oraz kondycji skóry, która staje się rozświetlona i wyraźnie odmłodzona.