Leczenie bezsenności – informacje

Dobry i głęboki sen pozwala na zregenerowanie się po całym dniu. Jest także ważny dla naszego zdrowia psychicznego. Niestety szybki tryb życia, stres i problemy dnia codziennego mogą doprowadzić do zaburzenia rytmu snu. Jeśli trwają one kilka tygodni, mówimy już o bezsenności.

Czym objawia się bezsenność i czy można ją wyleczyć?

Objawy bezsenności

Szacuje się, że nawet połowa populacji może mieć trudności ze snem i z tego powodu cierpieć. Jakie objawy są najczęściej zauważalne?

  • częste przebudzenia w nocy,
  • brak możliwości zaśnięcia, mimo znacznego wyczerpania,
  • płytki sen, który nie pomaga się odpowiednio zregenerować, mimo przespania odpowiedniej liczby godzin,
  • podenerwowanie, wahania nastroju i zmęczenie w ciągu dnia,
  • ciągłe bóle głowy,
  • męczące koszmary.

Jakie skutki powoduje bezsenność?

Przede wszystkim zaburza rytm dnia. Nie możemy się skupić, jesteśmy zmęczeni i podirytowani. Jednak bezsenność może prowadzić także do poważniejszych chorób – depresji, chorób serca, cukrzycy, otyłości i zmniejszenia libido. Dlatego ważna jest szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Zapobiegniemy w ten sposób poważnym chorobom i wrócimy do normalnego trybu życia.

Jak leczyć bezsenność?

W Internecie można znaleźć wiele sposób na pozbycie się problemu bezsenności. U pacjentów, u których problem nie jest nasilony, pomogą medytacja, aktywność fizyczna, joga, odpowiednio dobrane witaminy czy zioła. Może jednak okazać się, że dla osób z poważnymi zaburzeniami snu będą nieskuteczne. Wtedy jedynym wyjściem zostaje skonsultowanie się z psychiatrą. Oceni on, na czym polega nasz problem, wdroży terapię farmakologiczną i pomoże pozbyć się bezsenności. Częstym zaleceniem przy leczeniu bezsenności jest psychoterapia, która pomoże dotrzeć do przyczyny problemu.

Podsumowanie

Przez znaczne rozpowszechnienie zjawiska bezsenności, coraz częściej mówi się o tym, że jest to choroba cywilizacyjna. Ogromny wpływ na jej występowanie ma fakt, że żyjemy coraz szybciej, intensywniej i nie chcemy, by nas coś ominęło (FOMO). Jeśli tylko zauważymy u siebie objawy bezsenności, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W razie wykluczenia problemów natury fizycznej warto zgłosić się do psychiatry. Warto poznać materiał o bezsenności przygotowany przez specjalistów w tej dziedzinie.