Masz płyty azbestowe na dachu? Pomyśl o ich usunięciu!

Popularne płyty eternitowe były niegdyś powszechnie wykorzystywane do zabezpieczania dachów i elewacji budynków. Płyty wykonane z azbestu miały szereg wielu zalet, które przesądzały o ich zakupie i montażu. Niestety jak wykazały badania, azbest posiada również i swoje ciemne strony – można powiedzieć, że wręcz zabójcze! Z tego powodu eternit został już dawno wycofany z obrotu i do roku 2032 ma zniknąć z użytku.

Zalety i wady płyt azbestowych

Dlaczego pokrycie dachowe wykonane z płyt eternitowych było swojego czasu tak cenione przez użytkowników? Przemawiały za nim dziesiątki zalet, które owiały go sławą niemal idealnego rozwiązania. Płyty eternitowe były ogniotrwałe, odporne na czynniki fizyczne i chemiczne, nie rdzewiały, nie ważyły sporo i co ważne – nie kosztowały majątku. Zapewne dalej byłyby cenione surowcem gdyby nie ciągle przeprowadzane badania, które wykazały wielką słabość płyt azbestowych. Okazało się, że mają katastrofalny wpływ na nasze zdrowie i działają niczym bomba z opóźnionym zapłonem. Jak to możliwe?

Szkodliwość płyt azbestowych

Całe płyty azbestowe nie stanowią praktycznie żadnego zagrożenia. Nietknięte mogą bezpiecznie przeleżeć na dachu niemal przez dziesiątki lat. Sielanka ta kończy się jednak, gdy tylko zaczniemy przy nich majsterkować. Mikroskopijne włókna azbestowe, z których wykonane są płyty eternitowe, bez problemu przedostają się do naszych płuc i zalegają w nich niemal do końca życia. Nie pozostaje to bez znaczenia dla naszego zdrowia, ponieważ w tym czasie mogą wywołać poważne schorzenia – w tym śmiertelne nowotwory płuc. Co gorsza objawy chorobowe mogą pojawić się nawet po kilkudziesięciu latach od momentu ekspozycji na szkodliwe pyłki.

Co zrobić z płytami azbestowymi?

Z powyższych przyczyn na całym świecie dąży się do szybkiej utylizacji tego rodzaju materiałów. Od czego zacząć całą procedurę? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że samodzielny demontaż płyt wykonanych z azbestu jest zabroniony. W tym celu musimy wynająć wyspecjalizowaną ekipę, która posiada stosowne uprawnienia. Samowolna rozbiórka pokrycia dachowego wykonanego z płyt eternitowych może skończyć się nałożeniem sporej grzywny – nawet kilku tysięcy złotych!

Dobrą wiadomością jest to, że bardzo często nie musimy pokrywać kosztów demontażu i utylizacji tego materiału z własnej kieszeni. Gminy mogą dofinansować to przedsięwzięcie w całkiem sporym zakresie. Warto więc przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych, zapoznać się z warunkami dofinansowania przez lokalne władze.