Mechanizm powstawania cellulitu
Cellulit to zaburzenie topografii skóry, które przyczynia się do zmiany wyglądu jej powierzchni. to jeden z najpowszechniej występujących problemów estetycznych. Szacuje się, że spotyka on aż 85-90% kobiet i tylko 2% mężczyzn.
Czym charakteryzuje się cellulit?
Cellulit to zwyrodnienie tkanki podskórnej o obrzękowo – zwłóknieniowo-stwardnieniowym charakterze. Objawia się jako tzw. „pomarańczowa skórka”, czyli nagromadzenie tkanki tłuszczowej oraz nierównomierne ukształtowanie struktury skóry w postaci zgrubień i grudek. Lipodystrofia najczęściej występuje w miejscach o zwiększonej liczbie receptorów odpowiedzialnych za lipogenezę, czyli w okolicach pośladków, brzucha, bioder, ud a nawet kolan. W miejscach, które borykają się z cellulitem, mogą pojawiać się także teleangiektazje, rozstępy czy mikrożylaki.
Powstawanie cellulitu
W wyniku zaburzeń związanych z tkanką tłuszczową zmniejsza się przepuszczalność i struktura naczyń włosowatych, pojawia się obrzęk, a także zwiększa się objętość adipocytów. Konsekwencją tych zmian są mikrowylewy i mikrozatory. Tkanka łączna zlokalizowana między naczyniami krwionośnymi i komórkami tłuszczowymi zaczyna sztywnieć, tworzą się twardniejące mikroguzki, a rozwój lipodystrofii sprzyja ich powiększeniu. W ten sposób powstaje cellulit – zmora większości kobiet.
Proces powstawania cellulitu rozwija się latami i dzieli na kilka etapów. Początkowo grudki nie są widoczne gołym okiem, a dopiero po ujęciu fałdu skóry. Z czasem, gdy skóra traci napięcie i elastyczność, pojawiają się zagłębienia, a efekt pomarańczowej skórki zaczyna rzucać się w oczy. W kolejnym stadium cellulit już nie tylko wygląda nieestetycznie, ale staje się chorobą. Miejsca, w których występuje są bolesne i tkliwe. Ucisk obejmuje naczynia żylne, komórki tłuszczowe i tkankę łączną. Dochodzi do niedokrwienia tkanek i włókien nerwowych.
Przeprowadzone badania nie wykazały jednoznacznej przyczyny powstawania cellulitu. Wielu naukowców własne teorie, które wskazują na wieloczynnikowe mechanizmy warunkujące powstawanie cellulitu. Może być przyczyną m.in.: zaburzeń hormonalnych (nadmiar estrogenów jednoczesny niedobór progesteronu), wadliwego działania receptorów adipocytarnych czy zaburzeń mikrokrążenia.
Jak pozbyć się cellulitu?
Usuwanie cellulitu to proces trudny i długotrwały. Im szybciej zauważymy problem i zaczniemy z nim walczyć, tym szybciej dostrzeżemy pierwsze efekty. Bez wątpienia najlepsze rezultaty dają zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Oprócz poprawy mikrokrążenia i rozbicia tkanki tłuszczowej, działają one wygładzająco i ujędrniająco, a niektóre z nich redukują towarzyszące mu rozstępy. Po serii zabiegów bardzo ważne jest zmiana trybu życia oraz właściwe postępowanie z obszarami dotkniętymi problem:
- Odpowiednia pielęgnacja skóry – regularne nawilżanie, wygładzanie, stosowanie preparatów przyspieszających metabolizm tłuszczów,
- Aktywność fizyczna – warto wykonywać ćwiczenia, które przyspieszają spalanie tłuszczów, np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie,
- Dieta – powinna zawierać duże ilości płynów, warzyw i owoców, a niewielkie cukru, tłuszczów i soli.