Na czym polega kolposkopia?
Regularne wizyty u ginekologa są niekwestionowaną podstawą profilaktyki kobiecego zdrowia. Specjaliści zalecają, by wizyty kontrolne odbywały się nie rzadziej niż raz do roku. Jednym z ważniejszych badań diagnostycznych wykonywanych w ramach wizyt w gabinecie ginekologicznym jest kolposkopia. Choć nie jest to badanie wykonywane rutynowo, bywa ono niezastąpione w diagnostyce wczesnych postaci raka szyjki macicy. Na czym dokładnie polega kolposkopia i jak przebiega to badanie? Dowiesz się tego z poniższego tekstu!
Kolposkopia, czyli wziernikowanie szyjki macicy
Kolposkopia to badanie ginekologiczne umożliwiające ocenę powierzchni szyjki macicy i dolnej części jej kanału, ale także uwidocznia pochwę oraz srom. W badaniu tym używa się kolposkopu – specjalnego przyrządu optycznego, który umożliwia uzyskanie powiększonego i trójwymiarowego obrazu. Kolposkopia jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, choć w jego trakcie możliwe jest pobranie wycinka tkanki do dalszego badania histopatologicznego.
Kiedy należy wykonać kolposkopię?
Jak wcześniej wspomniano, kolposkopia nie jest badaniem rutynowym. Zazwyczaj jest to kolejny etap diagnostyki, który przeprowadza się po wykryciu nieprawidłowości w badaniu cytologicznym. Kiedy najczęściej specjalista zaleca wykonanie badania kolposkopowego? Ma to zwykle miejsce w przypadku:
- diagnostyki infekcji HPV;
- podejrzenia wczesnych zmian nowotworowych;
- polipowatych zmian w obrębie szyjki macicy;
- nawracających infekcji dróg rodnych;
- występowania patologicznych krwawień z dróg rodnych;
- zmian chorobowych w obrębie pochwy.
Przebieg i przygotowanie do badania kolposkopowego
Kolposkopia może przypominać normalne badanie ginekologiczne, ponieważ wykonywana jest na fotelu ginekologicznym. Specjalista zakłada do pochwy wziernik samotrzymający, po czym zbliża kolposkop i przystępuje do oceny narządów rodnych kobiety. Właściwe badanie kolposkopowe składa się z trzech etapów.
Początkowo ginekolog ocenia pochwę i szyjkę macicy wraz z wydzieliną, by na jej podstawie określić etiologię ewentualnej infekcji. Następnie śluz pochwowy jest usuwany za pomocą soli fizjologicznej, co pozwala na dokładniejszą ocenę tarczy szyjki macicy i jej kanału. Kolejny etap badania to próby z wykorzystaniem specjalnych odczynników (często roztworu kwasu octowego lub płynu Lugola), które pozwalają na uwidocznienie niektórych zmian. Po tym etapie specjalista może zdecydować się na pobranie niewielkich wycinków tkanki, do dalszej diagnostyki niepokojących go zmian.
Warto pamiętać, że badanie kolposkopowe wymaga uprzedniego przygotowania. Powinno być ono wykonane pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego, najlepiej tuż po krwawieniu. Pacjentka powinna na 2-3 dni przed badaniem zrezygnować ze współżycia, irygacji pochwy, a także stosowania leków dopochwowych.
Kolposkopia trwa zwykle około 15 minut, a pacjentka jest poinformowana o jej wyniku jeszcze w trakcie konsultacji. Po zakończeniu wizyty, kobieta może normalnie powrócić do swoich codziennych obowiązków.