Na czym polegają przeglądy oświetlenia wewnętrznego w zakładach przemysłowych?
Właściwe dopasowane oświetlenie to podstawa wyposażenia wewnętrznego zarówno dla hal produkcyjnych, jak i magazynowych. Wpływa ono na warunki pracy, jak również na same koszty związane z utrzymaniem obiektu. Jedną z najważniejszych kwestii jest dopasowanie oświetlenia do specyfiki zakładu oraz stanowiska pracy. Nie bez znaczenia jest także jego późniejsze kontrolowanie. Sprawdź, dlaczego odpowiednie oświetlenie jest tak istotne dla przemysłu.
Dopasowanie oświetlenia w zakładach przemysłowych
Dobre oświetlenie jest niezwykle ważne zarówno dla zakładów produkcyjnych, jak i hal magazynowych. Stanowi ono dopełnienie dla światła naturalnego. W niektórych przypadkach jest ono również jedynym źródłem. Ma to miejsce wówczas, kiedy do obiektu lub jego części nie dociera światło słoneczne. Uniezależnienie się od niego pozwala więc wydłużyć czas pracy i przejść na tak zwany system zmianowy.
– „Prawidłowo dostosowane oświetlenie wpływa również na samych pracowników – ich samopoczucie, energię niezbędną do pracy oraz skupienie. Dobranie światła o zimnej barwie pobudza do działania, natomiast światło ciepłe sprzyja odprężeniu” – podkreśla specjalista z firmy INTER-TECH.
Jeżeli w magazynie lub na linii produkcyjnej jest za ciemno, oczy zdecydowanie szybciej się męczą, co zniechęca do pracy. Rozdrażnienie wynikające z tego faktu wpływa na:
- wydajność pracowników, która ma bezpośredni wpływ na koszty pracy,
- ilość popełnianych błędów – co przekłada się na jakość produkcji.
Przegląd źródeł światła w zakładach przemysłowych
Wymagania stawiane oświetleniu w przemyśle są bardzo wysokie. Elektryczne źródła światła w firmie różnią się przede wszystkim wykonaniem. W praktyce oznacza to, że również ich parametry są inne. Wyróżnia się trzy najpopularniejsze rozwiązania dla zakładów przemysłowych:
- lampy termiczne,
- lampy wkładowe,
- półprzewodnikowe źródła światła.
Jak wygląda kontrola oświetlenia w przemyśle?
Kontrola oświetlenia w zakładach produkcyjnych dotyczy między innymi sprawdzenia, czy dane obwody działają w sposób, który nie stwarza zagrożenia pracownikom oraz obiektowi. W przypadku sytuacji, w której dochodzi do częstego przepalania się źródła światła, konieczna jest nie tylko jego wymiana na nowe. Należy również sprawdzić wybrany odcinek instalacji elektrycznej, ponieważ problem może tkwić np. w niepoprawnym podłączeniu lampy.
Do kontroli stanu oświetleniowego zalicza się również sprawdzenie stanu oświetlenia awaryjnego. Odpowiada ono za bezpieczeństwo pracowników przebywających w magazynie, czy na hali produkcyjnej. W razie potrzeby wskazuje drogę ewakuacyjną, którą mają podążać pracownicy w celu bezpiecznego opuszczenia miejsca pracy. Jego sprawność jest zatem kluczowa i nie może zostać pominięta podczas przeprowadzonej kontroli.
Sprawdzenie oświetlenia może wykonać pracownik firmy, która ma odpowiednie uprawnienia. Zaleca się jednak skorzystanie z usług zewnętrznego podmiotu, który specjalizuje się w tym zakresie.