O co pyta sąd podczas rozprawy o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Jak się przygotować?
Upadłość konsumencka to sposób na wyjście z długów, z którego korzysta coraz więcej osób. Dzięki temu osoby, które nie radzą sobie ze spłatą długów mają szansę wreszcie zacząć nowe życie. Przepisy prawne dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej zostały znowelizowane w 2020 roku, dzięki czemu dokonanie tego jest znacznie łatwiejsze i dostępne dla większej liczby osób. Jak wygląda cały proces ogłaszania upadłości konsumenckiej, o co może zapytać sąd w czasie rozprawy? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Aby ogłosić upadłość konsumencką konieczne jest wypełnienie specjalnego wniosku, który następnie jest składany w sądzie za niewielką opłatą (30 zł). Jest to pierwszy krok, który niestety jest nieco trudniejszy do wykonania niż się z pozoru wydaje. Samo wypełnienie wniosku sprawia wielu osobom problem, dlatego warto już na tym etapie poszukać prawnika, który wesprze nas podczas trwania całego procesu. Co więcej, prawnik od upadłości konsumenckiej może reprezentować cię przed sądem. Niezwykle pomocne są również rady udzielane przez adwokatów oraz radców w sprawie przebiegu przesłuchania prowadzonego przez sąd w czasie rozprawy.
Podsumowując, aby ogłosić upadłość konsumencką, najlepiej jest znaleźć prawnika, który zadba o to, aby wszystko skończyło się po naszej myśli.
Jak przygotować się do rozprawy?
Po zmianach dotyczących tego, kto i w jakim przypadku może starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, osoba która złożyła wniosek musi tylko raz pojawić się w sądzie. Ma to miejsce w trakcie rozprawy końcowej, kiedy ustalany jest plan spłaty lub umorzenie zobowiązań. Warto w tym momencie zaznaczyć, że to też nie jest obligatoryjne, gdyż upadłego można wysłuchać na piśmie.
Jeśli jednak sprawa, która się toczy została wniesiona do sądu przed 24 marca 2020 roku, a nie jest to wcale rzadkość, to przeprowadzana jest na „starych zasadach”. Oznacza to, że upadły jest wzywany, a sąd zadaje mu pytania. Oczywiście trudno jest przewidzieć wszystko, o co może zapytać, tutaj bardzo pomocni są doświadczeni prawnicy, którzy najlepiej przygotowują swoich klientów. Można mieć jednak pewność, że padną pytania o:
– wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, zawód i dotychczasowe doświadczenie,
– wysokość dochodów,
– gospodarstwo domowe,
– wydatki,
– stan zdrowia.
Tego typu rozprawa może trwać od 40 minut do nawet dwóch godzin.
Konsekwencje upadłości konsumenckiej
Składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jakie wiążą się z tym konsekwencje. Przede wszystkim upadły traci władzę nad swoim majątkiem, a zarządza nim syndyk, który dokonuje jego likwidacji. Kolejnym krokiem jest sporządzenie planu podziału przez syndyka, według którego kwoty ściągnięte od dłużnika są dzielone między wierzycieli. W czasie rozprawy sąd decyduje o tym, czy upadły będzie zobowiązany do wykonania planu spłaty części zobowiązań. Po wykonaniu planu spłaty przez dłużnika, sąd wydaje decyzje o umorzeniu reszty długów.