O czym warto pamiętać wyjeżdżając na wakacje z dziećmi?

Wyjazd z dzieckiem stanowi nie lada wyzwanie, nawet dla osób, które do tej pory były świetnie zorganizowane podczas wakacji we dwójkę. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach, często nasze plany mogą się też skomplikować. Jednak mimo ewentualny problemów organizacyjnych, wyjazdy z dzieckiem na wakacje pozwolą zobaczyć świat jego oczami, rozwiną Was i stworzą piękne wspomnienia, do których będziecie często wracać. O czym należy pamiętać, planując wyjazd z pociechą? Co ułatwi wspólne podróżowanie?

Atrakcje dopasowane do dzieci 

Wybierając miejsce, w którym spędzicie wakacje, zwróć uwagę, aby były tam atrakcje dla dzieci, ponieważ same spacery i restauracje nie zadowolą dziecka. Szukaj miejsc z wydzieloną strefą malucha, placem zabaw czy animatorem dla dzieci. Pamiętaj także, aby wziąć ze sobą ulubione zabawki i maskotki malucha, które pomogą mu zaaklimatyzować się w nowym miejscu. 

Bezpieczeństwo to podstawa

Jeśli zdecydowaliście się na podróż samochodem, zwróć uwagę, czy jest on całkowicie sprawny. Należy skontrolować stan fotelika dziecięcego i jego pasów bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem będzie także zamontowanie w oknie dziecka rolety przeciwsłonecznej, szczególnie jeśli czeka Was długa podróż. Pomoże ona dziecku usnąć i zapobiegnie oślepianiu słońcem. Bardzo ważne jest, aby co dwie godziny podróży samochodem robić przynajmniej piętnastominutową przerwę, aby kręgosłup dziecka mógł odpocząć. 

Wakacje nad wodą to idealny pomysł na zagwarantowanie dziecku fantastycznych wakacji. Jednak niezależnie od tego, czy na wyjazd wybraliście jezioro, aquapark nad morzem czy basen w górach, należy korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk, w godzinach pracy ratowników. 

Nie zmieniaj nawyków 

Podczas wakacji nie warto zmieniać rytmu dnia dziecka i przestawiać jego godzin spania czy posiłków. Jeśli do tej pory pociecha wstawała o 7 i chodziła spać o 20, warto utrzymać tę rutynę, co pozwoli na zmniejszenie stresu, który przy każdym wyjeździe towarzyszy dziecku, w większym lub mniejszym stopniu. Może on wywołać u dziecka lekkie stany podgorączkowe, dlatego warto mieć ze sobą leki na obniżenie gorączki oraz wszystkie te, które dziecko przyjmuje na co dzień. Dodatkowo zabierzcie ze sobą leki na problemy z trawieniem, które mogą pojawić się przy zmianie pożywienia czy klimatu. 

Uważajcie na słońce 

Aby wyjazd nie kojarzył się tylko z poparzeniem słonecznym lub udarem wynikającym ze zbyt długiego przebywania na słońcu, pamiętaj o odpowiedniej ochronie — zarówno swojej, jak i dziecka. W czasie największego promieniowania, w godzinach 10-13, warto ubrać swoje dziecko w przewiewne ubranka z długim rękawem i dłuższą nogawką, które ochronią ciało przed słońcem. Niezbędne będzie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. 

Nie zapomnij o dokumentach

Istotne jest również, aby zabrać ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty, jak paszporty, dowody osobiste, książeczkę zdrowia dziecka, a jeśli dziecko na stałe przyjmuje leki — informacje o tych lekach.