Odkup odszkodowania OC – jak to działa, za ile można sprzedać szkodę?

W ostatnim czasie na rynku coraz częściej pojawiają się ogłoszenia o treści: Odkupimy Twoją szkodę OC. To wszystko za sprawą nieuczciwej praktyki ubezpieczycieli, którzy nagminnie zaniżają odszkodowania. Często nieznajomość zawiłej terminologii sprawia, że ostatecznie godzimy się na zaproponowaną kwotę tylko dlatego, aby pozbyć się problemu. Sprzedaż szkody pozwala uniknąć zbędnych formalności i batalii w sprawie dochodzenia swoich praw. Sprawdź, w jaki sposób działa firma odszkodowawcza zajmująca się odkupem odszkodowań OCTB Ekspert.  

W jaki sposób działa sprzedaż szkody OC?    

Chcąc uniknąć utraty pieniędzy oraz czasu na zbędne batalie sądowe coraz częściej podejmujemy decyzję o rozpoczęciu współpracy z firmą odszkodowawczą. Relacja ta może działać na dwa sposoby.

Sprzedaż prawa do ubiegania się o odszkodowanie

W takim wypadku podpisujemy umowę o cesję wierzytelności, która pozwala na zbycie roszczenia. Zanim jednak to nastąpi, firma odszkodowawcza dokładnie analizuje dostarczone przez nas dokumenty, a w szczególności kosztorys naprawy samochodu.

Analiza ta trwa zaledwie kilka dni i jest całkowicie bezpłatna. Eksperci dokonują oceny stopnia zaniżenia odszkodowania i przedstawiają ofertę co do wykupu szkody. Jeżeli propozycja spotyka się z aprobatą, inicjowane jest spotkanie w sprawie podpisania umowy. Po jej zawarciu niemal natychmiast otrzymujemy gotówkę, a firma odszkodowawcza samodzielnie prowadzi postępowanie mające na celu odzyskanie zainwestowanych pieniędzy.

Warto wiedzieć, że sprzedaży możemy dokonać maksymalnie do trzech lat od powstałej szkody i dotyczy ona jedynie odszkodowań kolizyjnych i majątkowych. Zabronione jest również ponowne jej zbycie. Według  prawa może ono nastąpić tylko raz.

Podpisanie umowy o reprezentowanie nas w sporze z ubezpieczycielem

W takim wypadku firma prowadzi negocjacje oraz dokonuje za nas niezbędnych procedur, m.in. przygotowują za nas pozwy i odwołania oraz występują w naszym imieniu przed sądem. Minusem tego postępowania jest fakt, że bierzmy udział w całym procesie, który może okazać się długotrwały, a pieniądze są nam wypłacane dopiero po zakończeniu sprawy. Firma odszkodowawcza otrzymuje ustalony wcześniej procent od wygranej kwoty.  

 Za ile można sprzedać szkodę?

Najczęściej wybieranym sposobem jest sprzedaż szkody.  Istnieje kilka czynników, które decydują o atrakcyjności tego postępowania.

Należą do nich:

  • Oszczędność czasu,
  • Oszczędność pieniędzy,
  • Gotówka od razu po podpisaniu umowy,
  • Nieznajomość procedur i zawiłej terminologii.

Ciężko jest jednoznacznie określić, za ile można sprzedać szkodę. Na fakt ten składa się wiele czynników, między innymi wysokość zaniżenia szkody. Zazwyczaj wysokość dopłaty do odkupionej szkody wynosi do 30% dochodzonego roszczenia w przypadku osób fizycznych i do 40% w przypadku firm, u których do szkody doszło na kilku pojazdach.