Sposób na szybkie malowanie posadzki w piwnicy

Zastanawiałeś się kiedyś, jak łatwo możesz odmienić wygląd i estetykę betonowej podłogi piwnicy lub garażu za pomocą świeżej warstwy farby dobrze dobranej farby? Dzięki temu krótkiemu poradnikowi przekonasz się, że malowanie posadzki w piwnicy jest prostą czynnością, a uzyskany efekt może Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Zanim zaczniesz malowanie, warto się do tego przygotować. Wybór farby to dość ważna sprawa, bo od tego zależy nie tylko wygląd podłogi, ale również, jak podłoga będzie reagować na to, co będziesz na niej robił. Na rynku dostępnych jest wiele różnych farb do posadzek betonowych. Niezależnie od tego, czy malujesz podłogę w garażu, piwnicy, czy nawet frontową werandę, dobrze jest wiedzieć, jaką farbę kupić.

Jaka farba ułatwi malowanie posadzki w piwnicy

Dokonując właściwego wyboru farby, możesz sobie bardzo ułatwić malowanie posadzki w piwnicy (albo utrudnić, jeśli wybierzesz niewłaściwie). Akrylowo-silikonowa farba do podłóg betonowych Aksilbet dobrze sprawdza się w przypadku podłóg piwnicznych. Ta farba na bazie lateksu jest wystarczająco trwała dla obszarów o dużym natężeniu ruchu. Nie ma potrzeby nakładania podkładu, a pomalowane wcześniej podłogi można malować bez dodatkowych przygotowań. Farba szybko schnie, ma słaby zapach i czyści się wodą z mydłem. Dostępna jest w różnych kolorach i białej podstawie do indywidualnego barwienia.

Jeśli wybierzesz farbę epoksydową, możesz zmienić piwnicę w przyjemną przestrzeń do ćwiczeń i innych działań. Ten dwuskładnikowy lakier na bazie wody nakłada się w jednej warstwie bez konieczności stosowania podkładu. Zestaw zawiera dwie puszki z dodatkowymi ozdobnymi wiórkami do nadawania tekstury. Jednoskładnikowa farba do podłóg wewnętrznych/zewnętrznych na bazie wody. Nadaje się do obszarów o dużym natężeniu ruchu, takich jak chodniki i podłogi garażowe, nakłada się w jednej warstwie na beton, mur, kamień i cegłę. Schnie w ciągu dwóch godzin. Kolejną warstwą możesz pokryć posadzkę w ciągu czterech godzin.

Jak przygotować malowanie posadzki w piwnicy?

Całkowicie oczyść obszar malowania, usuwając wszelkie przeszkody. Sprawdź beton pod kątem pęknięć, uszkodzeń strukturalnych i luźnych odprysków farby, a także brudu, wody i tłuszczu.

Wypełnij wszelkie pęknięcia betonowym uszczelniaczem do pęknięć i napraw wszelkie uszkodzenia strukturalne za pomocą cementu hydraulicznego lub cementu szybkowiążącego. Upewnij się, że cement jest w pełni utwardzony przed malowaniem. Jeśli podłoga była malowana kilka razy, możesz usunąć starą farbę szczotką drucianą lub szlifierką boczną z nasadką drucianą. Zanim rozpoczniesz właściwe malowanie posadzki w piwnicy, dokładnie zamieć i odkurz obszar malowania.

Użyj taśmy malarskiej, aby zamaskować ściany i listwę przypodłogową na obwodzie pomieszczenia. Zamaskuj wszelkie listwy, balustrady i grzejniki oraz listwy przypodłogowe, które chcesz chronić przed farbą.

W tym momencie może być konieczne nałożenie warstwy podkładu. Niektóre farby podłogowe nie wymagają podkładu. Sprawdź instrukcję aplikacji na puszce z farbą i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Wielu producentów zaleca, aby pierwszą warstwę rozcieńczyć wodą (pół litra wody na 5 litrów farby). Pozostaw pierwszą warstwę do wyschnięcia na co najmniej cztery godziny między warstwami.

Malowanie posadzki w piwnicy wałkiem

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem wymieszać farbę sztyftem. Zacznij w rogu pokoju najbardziej oddalonego od drzwi. Kieruj się ku drzwiom i pamiętaj, aby nie zamalować się w kącie.

Wypełnij tacę wałka nieco ponad połowę farbą. Zbyt dużo farby na tacy może się rozlać.

Załaduj wałek farbą z kuwety i rozprowadź farbę na podłodze. Przetocz prosto po farbie bez ponownego ładowania wałka, aby zapewnić równomierne pokrycie podłogi.

Ponownie załaduj wałek farbą i rozpocznij nowy rząd zachodzący na poprzedni. Krawędzie wałka mają tendencję do pozostawiania linii nalotu farby. Odwróć linie i zmieszaj je z resztą farby.

Kiedy skończysz malowanie posadzki piwnicy, umyj pędzel gorącą wodą i płynem do naczyń. Umyj wałek gorącą wodą i płynem do naczyń (lub wyrzuć go) natychmiast po zakończeniu. Pozostaw farbę do całkowitego wyschnięcia (minimum cztery godziny). Poodrywaj nałożone taśmy. Użyj szpachelki, aby naciąć wzdłuż krawędzi, gdzie styka się z podłogą, aby zapobiec łuszczeniu się nowej farby.