Sprzedaż samochodu w skupie czy w komisie?
Każdy właściciel samochodu wcześniej czy później będzie chciał sprzedać swój pojazd. Najczęstszym powodem jest zakup innego samochodu. Poprzedni w tym momencie przestaje być potrzebny. Zwykle chcielibyśmy sprzedać auto szybko i w dobrej cenie. Z tym bywa jednak różnie.
Jak sprzedać samochód?
Chcąc sprzedać swoje auto możemy próbować robić to własną rękę. Wymaga to włożenia nieco wysiłku. Przede wszystkim należy przygotować pojazd, czyli posprzątać, umyć, ewentualnie naprawić usterki. Kolejny krok to umieszczenie ogłoszeń w portalach internetowych, najlepiej kilku jednocześnie. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami, ale nie są one wysokie. Ogłoszenia najczęściej ukazują się przez miesiąc, z możliwością ich przedłużenia. Później pozostaje już tylko czekanie na kupca. To niestety może potrwać nawet dłużej niż miesiąc. Zanim uda się sprzedać auto, najczęściej trzeba odebrać mnóstwo telefonów, wiele razy pokazać samochód potencjalnemu nabywcy, wysłuchać nie zawsze pochlebnych opinii na temat pojazdu. Nie są to skomplikowane ani trudne czynności, jednak jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy osobiście się tym zająć możemy skorzystać z innych rozwiązań. Alternatywą dla samodzielnej sprzedaży auta jest skorzystanie z usług komisu samochodowego lub skupu samochodów. Ta ostatnia opcja jest wyjątkowo wygodna dla sprzedawcy. W niektórych skupach, np. w skupie aut za gotówkę w Lęborku, którego ofertę można zobaczyć na stronie: skupautlebork.pl, otrzymać można bezpłatną wycenę samochodu oraz nieodpłatny dojazd po auto. Jest to zdecydowanie najszybsza metoda na sprzedaż pojazdu, która gwarantuje szybką wypłatę pieniędzy.
Jak sprzedać auto w skupie?
W przeciwieństwie do komisu samochodowego, skup aut odkupi od nas pojazd.
A dodatkowo przeprowadzi transakcję, podpisze umowę i stanie się faktycznym właścicielem pojazdu, najczęściej tego samego dnia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli na przykład kończy się ważność badania technicznego lub polisy OC. Żeby sprzedać samochód w skupie wystarczy się z nim skontaktować i umówić na odbiór pojazdu. Od razu przeprowadzana jest też wycena. Zaproponowana kwota będzie zależała od stanu auta i jego wartości rynkowej. Zapłatę możemy otrzymać od razu w gotówce. W porównaniu z innymi sposobami, sprzedaż auta do skupu przebiega w sposób błyskawiczny. Jej zaletą jest też to, że możemy oddać do skupu pojazdy w niezbyt dobrym stanie technicznym lub nawet uszkodzone czy niesprawne. Dodatkowo niektóre miejsca, takie jak skup aut w Wejherowie skupują nie tylko samochody, ale także motocykle i quady. Skup zapewni też transport i odbierze pojazd, jeśli nie jest on zdolny do jazdy. Wadą może być to, że wynegocjowana cena będzie nieco niższa, niż w przypadku sprzedaży samodzielnej, czy komisowej. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę prowizję komisową – nadal może być to opłacalne rozwiązanie.
Jak sprzedać auto w komisie?
Komisy samochodowe pośredniczą w sprzedaży. Możemy oddać samochód do komisu, podpisać stosowną umowę, ale nadal pozostaniemy właścicielami naszego pojazdu. Jeśli uda się sprzedać samochód, komis pobierze od nas określoną w umowie prowizję. Najczęściej jej wysokość ustala się jako procent od kwoty sprzedaży. Sprzedaż auta przez komis ma swoje wady i zalety. Wszystkie czynności związane z pozyskaniem klienta: rozmowy, umawianie spotkań, oględziny auta, wykonują za nas pracownicy komisu. Mamy więc teoretycznie problem z głowy, jednak nikt nie zagwarantuje nam, że pojazd zostanie szybko sprzedany. Może to trwać nawet kilka miesięcy. Istnieje też ryzyko, że naszego samochodu w ogóle nie da się sprzedać. Tymczasem jego stan techniczny zapewne się pogarsza, a jego wartość maleje. Jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży, nie ma większego znaczenia, czy postawimy auto w komisie, czy na własnym podwórku. W takim wypadku korzystniej jest skorzystać z trzeciej opcji – czyli oddać auto do skupu.