Zakup samochodu – na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać?

Zakup samochodu to zawsze spora inwestycja i wielkie przeżycie, które wymaga zarówno cierpliwości jak i wiedzy teoretycznej i praktycznej. Transakcja taka to naprawdę duży wydatek pieniędzy, dlatego nasze zakupy powinny być przemyślane i nie podejmowane pod wpływem impulsu. Sporą popularnością cieszą się auta używane, które nie są tak drogie, jak te z salonu a przy tym w dalszym ciągu sprawne i dobrze się prezentujące. Zakup pojazdu z drugiej ręki wymaga jednak odrobiny wspomnianej wcześniej wiedzy i rozsądnego oraz planowego podejścia. Ale na co dokładnie zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert?

Prawdziwość informacji dotyczących oferty sprzedaży

“Zakup auta z drugiej ręki zawsze wiąże się z możliwością oszustwa ze strony sprzedającego. Zdarza się przecież, że zatajane są istotne informację na temat stanu technicznego, przebiegu samochodu a nawet jego historii. Dlatego tak ważna jest ostrożność i oględziny auta. Nie warto się spieszyć a dokumenty warto przejrzeć dokładnie weryfikując każda niejasną informację” – powiedział pracownik Skup aut MakTech – Pułtusk, posiadający wiele lat doświadczenia w tym zakresie.

Na jakie elementy w wyglądzie auta zwrócić szczególna uwagę?

Jeśli dokumentacja auta jest kompletna i nie budzi naszych zastrzeżeń można przejść do oględzin pojazdu. Powinny być one dokładne i skupiać się na kilku istotnych elementach, które mogą nam powiedzieć sporo o stanie technicznym pojazdu:

  • Elementy karoserii wskazujące na stłuczkę – warto zaopatrzyć się tutaj w miernik lakieru, który powie nam jaką grubość ma karoseria i czy auto nie było malowane oraz szpachlowane po wypadku. Nasza uwagę powinien zwrócić również zły stan uszczelek przy oknach, bowiem ich pofałdowana powierzchnia może świadczyć o naprawie drzwi.
  • Rdza i złe dopasowanie elementów – istotne jest także sprawdzenie czy pomiędzy elementami karoserii zachodzi symetria. Zwróćmy również uwagę na pojawiające się ogniska rdzy, których usunięcie w przyszłości może wiązać się ze sporym wydatkiem.
  • Wygląd wnętrza – tutaj zależy nam głównie na sprawdzeniu działania wszelkich pokręteł, guzików oraz wyposażenia samochodu. Warto również sprawdzić stan wizualny kokpitu oraz zużycie pedałów.
  • Elementy znajdujące się pod maską – pierwszym co należy sprawdzić jest poziom oleju na bagnecie a także jego kolor i gęstość. Warto sprawdzić również poziom płynu chłodniczego i hamulcowego. Nasza uwagę powinien przykuć także wygląd silnika – zbyt czysty może wskazywać na naprawę lub wymianę.
Zakup samochodu - przygotowanie auta

Jakie dokumenty powinno posiadać auto?

Jak podaje strona sprzedajswojeauto.pl – na pierwszym miejscu wśród dokumentów, które należy sprawdzić jest dowód rejestracyjny pojazdu, który zawiera informacje odnośnie ciągłości przeprowadzania badań technicznych. Kolejnym dokumentem, który należy przejrzeć jest ubezpieczenie auta czyli polisa OC. Auta zarejestrowane po raz pierwszy po roku 1999 powinny posiadać również kartę pojazdu. Warto również pokusić się również o sprawdzenie historii auta. Żeby to zrobić wystarczy na jednej z dedykowanych do tego stron wpisać numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji samochodu.

Jazda próbna

Ostatnim etapem oględzin auta, którym jesteśmy zainteresowani jest jazda próbna. Przede wszystkim powinniśmy dobrze czuć się za kierownicą a prowadzenie pojazdu nie powinna sprawiać nam kłopotu. Szczególną uwagę zwracamy również na działanie systemu kierowniczego, hamulcowego oraz pedałów. Wszystko powinno działać płynnie a po zakończonej jeździe nie powinno dochodzić do wycieków.

Reasumując, zakup auta to dosyć żmudny proces, który wymaga skupienia, cierpliwości i wiedzy, Podjęcie ostatecznej decyzji jest ciężkie, jednak kierowanie się wyżej wymienionymi zasadami bez wątpienia ułatwi nam diagnostykę stanu samochodu i pomoże stwierdzić, czy jest to pojazd, w który warto zainwestować.