Zakup mieszkania na rynku pierwotnym
Do popularnych ofert można zaliczyć nie tylko nieruchomości z tzw. drugiej ręki. Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego, przyszli nabywcy mogą liczyć na możliwość zaprojektowania każdego pomieszczenia według własnych oczekiwań oraz potrzeb. Lokale w stanie deweloperskim pozwalają na przeprowadzenie prac, które mają na celu jego kompleksowe wykończenie. Zazwyczaj są to nieruchomości o podwyższonym standardzie, z dostępem do recepcji, monitoringu, podziemnego garażu i wielu innych udogodnień.
Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?
Polacy coraz częściej wybierają lokale z rynku pierwotnego. Przyszli właściciele takich mieszkań nie muszą się martwić o koszty, takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty transakcyjne. Czynnikiem motywującym do zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego jest chęć zmiany dotychczasowego standardu życia. Podczas budowy nowych osiedli mieszkaniowych deweloperzy korzystają z najwyższej klasy materiałów. Dodatkowy atut stanowi okres gwarancji i rękojmi.
Doskonałym przykładem zastosowania innowacyjnych rozwiązań w budownictwie są poznańskie nieruchomości. Fraza nowe mieszkania Poznań Grunwald jest bardzo często wyszukiwana przez użytkowników, co świadczy o sporym zainteresowaniu lokalami znajdującymi się na Grunwaldzie. Większość inwestycji posiada dostęp do rozbudowanej infrastruktury miejskiej i edukacyjnej. Na pierwotnym rynku nieruchomości znajduje się szeroki wybór lokali, które różnią się między sobą metrażem czy rozkładem pomieszczeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, warto zapoznać się szczegółowo z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem?
Ustawa deweloperska z 2011 roku reguluje sposób ochrony osób nabywających nieruchomość z „pierwszej ręki”. Po finalizacji zakupu deweloper zobowiązuje się do przeniesienia własności na nabywcę. Czynności deweloperskie obejmują zakup działki budowlanej, stworzenie projektu zagospodarowania terenu, przestrzeganie procedur prawnych, nadzór nad realizacją projektu oraz sprzedaż wybudowanej nieruchomości. Po podpisaniu umowy deweloperskiej środki finansowe trafiają na bankowy rachunek powierniczy – otwarty lub zamknięty.
Zanim dojdzie do finalizacji, warto zwrócić uwagę na zapisy dotyczące terminu odbioru technicznego mieszkania. Deweloperzy zwykle nie chcą ponosić odpowiedzialności za ewentualne opóźnienia w realizacji i wpisują do umowy sformułowania typu „po zakończeniu prac budowlanych”. Najlepiej zatroszczyć się o doprecyzowanie konkretnej daty wraz z zapisem kary umownej. W umowie deweloperskiej powinien znaleźć się także harmonogram płatności rat. Nie należy wpłacać całości środków przed odbiorem technicznym lokalu.
Poszukiwania nieruchomości z rynku pierwotnego warto rozpocząć od wstępnej selekcji ogłoszeń. Na początek wystarczy rozważyć kilka istotnych kwestii takich, jak metraż mieszkania, ilość pomieszczeń czy lokalizacja. Niezbędne jest określenie własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Po znalezieniu atrakcyjnych ofert, należy sprawdzić dewelopera w Polskim Związku Firm Deweloperskich i Krajowym Rejestrze Sądowym. Najlepiej też zapoznać się szczegółowo z prospektem informacyjnym, w którym znajduje się opis sytuacji prawnej oraz wygląd inwestycji.