Co wpływa na cenę kawy?

Czy tysiąc euro za kilogram kawy to cena, którą warto zapłacić? Jak powszechnie wiadomo – dopóki jest popyt, jest i podaż, a zatem drogie, luksusowe gatunki kaw wcale nie są tak rzadko wybierane, jak mogłoby się zdawać. Choć wiele osób nie chciałoby wydawać więcej niż kilkadziesiąt złotych za kilogram pakowanych ziaren, to są i takie, które wydają na ten cel setki, a nawet tysiące złotych. Co wpływa na cenę kawy? Jaka jest najdroższa kawa świata?

Ile kosztuje najdroższa kawa świata?

Kawa Kopi Luwak to najdroższa kawa świata. Jej cena to właśnie wspomniane wyżej 1000 euro za kilogram. Jak w przypadku każdego innego produktu, na jego cenę wpływa ograniczona dostępność, czyli małe możliwości pozyskania surowca na drodze produkcji, hodowli bądź uprawy. Gdy kawa tego gatunku kosztuje gdzieś mniej niż 200 złotych za 100 gramów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to podróbka. W przypadku Kopi Luwak, tę kawę pozyskuje się poprzez obróbkę odchodów łaskuna palmowatego, zwanego potocznie luwakiem – zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Luwak spożywa surowe owoce kawowca, trawiąc jego miąższ, ale wydalając ziarno, które dzięki nadtrawieniu w ten sposób zyskuje niepowtarzalne walory smakowe i aromatyczne. Choć brzmi to niezbyt przyjemnie – nie należy się bać, bo ziarno trafia później do dalszej obróbki, więc finalny produkt nie ma nic wspólnego z wydalinami.  

Jak smakuje kawa Kopi Luwak i do czego najlepiej ją wykorzystać?

Smak kawy Kopi Luwak, 100% arabica, określa się jako słodki, kremowy. Ma ona średnią zawartość kofeiny, a co za tym idzie również moc, ale świetnie nadaje się do przyrządzania espresso oraz lungo. Ze względu na wysoką jakość tego gatunku, raczej nie wykorzystuje się tych ziaren do parzenia cappuccino czy latte macchiato, aby móc w pełni delektować się jej walorami, niezakłóconymi przez inne smaki. Świetnie sprawdza się przy zaparzaniu w ekspresie kolbowym, automatycznym oraz w kawiarce, nie poleca się go natomiast zbytnio do ekspresów przelewowych.

Czy warto kupować najdroższe gatunki kaw?

To oczywiście kwestia gustu. Dla niektórych osób wydawanie kilkuset złotych na paczkę kawy to zbyt duży wydatek, zwłaszcza gdy nie są one wielkimi smakoszami i nie widzą specjalnej różnicy w gatunkach kaw. Z kolei bariści i osoby, dla których przerwa na kawę to okazja, by wypróbować nowy gatunek, i którzy ogromną wagę przykładają do procesów parzenia, by wydobyć z kawy to, co w niej najlepsze – nie wyobrażają sobie picia kaw „z marketu” kosztujących kilka-kilkanaście złotych za opakowanie. Jeśli nie jesteś przekonany, czy warto zainwestować w ekspres lub kawiarkę, a przede wszystkim – w markową kawę z polskiej palarni, po prostu to sprawdź. Wybierz się do naprawdę dobrej kawiarni, najlepiej współpracującej z renomowanymi palarniami i po prostu skuś się na filiżankę małej czarnej, najlepiej bez dodatków. Poproś kelnera o polecenie czegoś, co będzie współbrzmiało z Twoimi preferencjami – łagodnego lub wręcz przeciwnie, mocno pobudzającego, słodkiego lub kwaskowatego. Ekskluzywnych gatunków kaw jest tyle, że z pewnością uda Ci się znaleźć coś w sam raz – smakowo i cenowo!