Domowa pompownia ścieków zimą
Przydomowe pompownie ścieków są przystosowane do pracy i każdej porze roku. Dobrze zamontowana i użytkowana pompownia nie powinna sprawiać problemów także podczas mroźnej zimy. Jeśli ścieki nie przekraczają maksymalnego obciążenia, systemy te pracują bez jakichkolwiek zarzutów. Sprawdzenie wszystkich elementów konstrukcji jest zatem gwarancją prawidłowego działania kanalizacji.
Czy ścieki w pompowni mogą zamarznąć?
Właściciele przydomowych pompowni ścieków nie muszą martwić się o to, że odprowadzane do nich nieczystości zamarzną. Nawet przy niskich temperaturach powietrza taka sytuacja nie ma prawa się wydarzyć. Jak powszechnie wiadomo, w każdym zbiorniku na nieczystości żyją miliardy mikroorganizmów. Stworzenia te, aby przeżyć, muszą generować ciepło, które przenika do ścieków. Dzięki temu, nieczystości nie zamarzają.
Dodatkowo obecność żywych organizmów prowadzi do powstawania procesów gnilnych, które utrzymują temperaturę odprowadzanych płynów na poziomie +10°C. Na zapobieganie zamarzaniu wpływa ma również położenie pompowni ścieków. Są one montowane na głębokości, która zabezpiecza nieczystości przed działaniem mrozu. Poza tym współczesne instalacje wodno-kanalizacyjne budowane są z wysokiej jakości materiałów oraz przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, co sprzyja przechowywaniu ścieków w stanie płynnym.
Jak zabezpieczyć oczyszczalnie ścieków przed mrozem?
Płyny gromadzące się w przydomowej pompowni ścieków są najmniej narażone na zamarznięcie. Przed mrozem powinno się natomiast chronić inne części instalacji. Zapewni to bezpieczeństwo całemu systemowi nawet przy bardzo niskich temperaturach. Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym poszczególne elementy nie zamarzną i nie ulegną zniszczeniu w ciągu zimy. Aby zapobiegać takim sytuacjom, należy:
- pomyśleć o montażu przegród w pompowni,
- zadbać o odpowiednią głębokość osadzenia zbiornika,
- zadbać o odpowiednią głębokość instalacji rozsączającej,
- zadbać o sprawność zaworów przy sanitariatach.
„Jeśli pompownia jest używana w sposób ciągły, nie należy martwić się o zamarznięcie nieczystości. Układ będący stale w ruchu utrzymuje odpowiednią temperaturę także zimą. Poza tym fermentacja i gnicie, które zachodzą w zbiorniku, wykluczają drastyczne spadki temperatury cieczy” – informuje przedstawiciel firmy INWAP.
Czynnikami, które mogą prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji i zatrzymania pracy pompowni są zwykle niedopatrzenia w montażu poszczególnych elementów. Zagrożeniem może być, na przykład niedomknięty zawór pływakowy w toalecie lub przewód kanalizacyjny znajdujący się powyżej strefy przymarzania gruntu. Takie zaniedbania mogą całkowicie zablokować pracę całej pompowni.