Jak działa mechanizm rolet dla okien PCV i aluminiowych?
To prawda, że wspaniale nasłonecznione mieszkanie wygląda wyjątkowo dobrze. Naturalne światło wpływa przy tym także pozytywnie na samopoczucie domowników, czerpiących w ten sposób korzyść z dużego rozmiaru okien. Każdy jednak zasługuje na chwilę wytchnienia, a tę w tym przypadku mogą zapewnić należycie dobrane osłony, które na rynku odnajdziemy w mnogich odmianach: kolorystycznych, materiałowych i rzecz jasna konstrukcyjnych.
Istnieje rozwiązanie, które nie tylko zapewni nam prywatność i doskonałe wrażenia estetyczne. Tak zwane rolety zewnętrzne, oprócz swych niezaprzeczalnych walorów termoizolacyjnych, oferują oczywiście wysoki poziom bezpieczeństwa, którego nie sposób nie docenić. Niżej, w artykule przygotowanym wspólnie z cenioną polską firmą Plastixal, postaramy się zwięźle opisać mechanizm owego systemu, montowanego przy stolarce bazującej na PCV, a także opartej na aluminium. Serdecznie zapraszamy do dalszej lektury.
Rolety zewnętrzne – wprowadzenie
Antywłamaniowe rolety, bo tak również nazywa się opisywany przez nas produkt, oferują prawdziwy szereg korzyści, daleko wykraczający poza to, co na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Mamy tu na myśli chociażby wielką odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, odseparowanie wnętrza od hałasów, czy – dostępne w niektórych modelach – bajecznie proste sterowanie, wykorzystujące najnowocześniejszą automatykę. Stosuje się je z powodzeniem w budownictwie jednorodzinnym, apartamentowcach, a także w różnego rodzaju placówkach handlowych. Co ważne, ich montażem nie trzeba zajmować się już podczas wznoszenia budynku – wynika to z istnienia aż trzech rodzajów takich rolet: podtynkowych, elewacyjnych oraz naokiennych.
Elementy składające się na roletę
Jak łatwo można się domyślić na zewnętrzną roletę składa wiele elementów, od jakości których zależeć będzie przede wszystkim jej trwałość oraz cena. Składową, jaka rzuca się w oczy najbardziej jest rzecz jasna, bazująca na połączonych ze sobą profilach, kurtyna. Nie będzie również zaskoczeniem to, że praca całego systemu polega głównie na przesuwaniu owego modułu w górę i w dół po dedykowanych, pionowych prowadnicach. Oprócz tego, zapobiegają one wypadaniu całości, skutecznie zabezpieczając także przed próbami podważenia profili z boku. Góra konstrukcji to już miejsce na kasetę, do której zwija się kurtynę. Kaseta ta może być zainstalowana na oknie lub drzwiach tarasowych, przymocowana do ściany, czy też schowana pod elewacją obiektu, niezależnie od tego, czy nasza stolarka wykonana jest z aluminium, czy bardziej popularnego PCV. Co ciekawe taką roletę da się wyposażyć także w jakże praktyczną moskitierę, zrobioną najczęściej z lekkiego włókna szklanego.
Kwestia sterowania
Całość może być sterowana ręcznie lub automatycznie, przy czym pierwsza opcja wymagać będzie od nas nieco większego zaangażowania. Operowanie przyciskami, czy też zdanie się na bardziej zaawansowane bezprzewodowe systemy będzie z pewnością wygodniejsze niż ciągnięcie linki, czy też korzystanie z korbki; napęd elektryczny gwarantuje też bardzo cichą i sprawną pracę. Jeśli obawiamy się częstych awarii prądu, nic nie stoi na przeszkodzie, by nabyć model wyposażony w podwójny mechanizm. Inteligentne sterowniki są natomiast w stanie dopasować ruch zewnętrznych rolet do panujących na dworze warunków pogodowych. Bez wątpienia ciekawym rozwiązaniem okazuje się tak zwana funkcja urlopowa, polegająca na sporadycznym opuszczaniu i podnoszeniu kurtyny, markującym naszą obecność w domu.