Jak wybrać naciągi do perkusji?

Naciągi perkusyjne to temat niezwykle istotny w kontekście szukania wymarzonego brzmienia własnego zestawu. Niezwykle regularnie mylnie byle jakiej jakości, stara perkusja potrafi zachwycić brzmieniem po wybraniu dobrych naciągów. Jest także inaczej – powszechnie spotykamy się z niewłaściwie brzmiącymi zestawami, pomimo iż wychodzą ze średniej czy wyższej półki. Podstawą są przeważnie mizerne naciągi czy po porostu naciągi niewłaściwie wybrane. Właśnie dlatego należałoby wgłębić się w ową sprawę oraz poznać procesy wyboru.

Czym są naciągi do perkusji?

Naciąg perkusyjny jest obok korpusu bębna niezwykle ważnym elementem tworzenia brzmienia. Propozycji czołowych wytwórców membran są tak duże, iż sprawdzenie wszystkich rodzajów we wszystkich ewentualnych konfiguracjach jest właściwie niewykonalne. Więc także indywidualny wybór membran to długi mechanizm, polegający na stałym eksperymentowaniu. Możemy z grubsza założyć, jaki rezultat otrzymamy wykorzystując poszczególny typ, natomiast końcowe brzmienie będzie zależało w tymże samym stopniu od danego korpusu, stroju, warunków akustycznych pomieszczenia itp.

Jak dobrać pierwszą perkusję?

Teraz na rynku muzycznym mamy niezwykle wiele różnorodnych zestawów perkusyjnych. Jest wielu wytwórców, jacy wypuścili na rynek mnóstwo opcjonalnych serii własnych artykułów. Pytaniem jest, jaki komplet dobrać dla siebie tak, by spełnił on w pełni własne wymagania? Przede wszystkim, na wstępie należy określić, jaki ma się budżet oraz czego oczekuje się od zestawu.

Naciągi perkusyjne – jak dobrać?

Odpowiednie naciągi to doskonałe brzmienie bębnów. Często zmiana tychże elementów na nowe powoduje, iż dźwięk poprawia się na tyle, iż nie musimy inwestować w nowe instrumenty. Dobór dobrych naciągów jest niezwykle charakterystyczną sprawą. Zależy od rodzaju gry i od rodzaju oraz siły uderzania. Rozmaite naciągi do perkusji mają inną odporność. Są rodzaje pojedyncze oraz podwójne.

Naciągi mogą być jednowarstwowe czy dwuwarstwowe. Pierwsze wybierane są właściwie poprzez perkusistów jazzowych oraz grających lżejsze rodzaje muzyczne. Podwójne naciągi preferowane są poprzez perkusistów rockowych oraz metalowych, natomiast jest to połączone z bardziej mięsistym, skoncentrowanym brzmieniem dwuwarstwowych. Naciągi podwójne mogą być również zaopatrzone we wkomponowane pierścienie tłumiące, poprzez co barwa bębna jest ciemniejsza, mniejsza, natomiast atak bardziej skupiony. Z założenia przeznaczone do grania rocka, popu oraz R’n’B. O ile w wypadku naciągów uderzanych jest podział na pojedyncze oraz podwójne, tak rezonansowe są z zasady jednowarstwowe.