Jakie elementy maja wpływ na cenę okien?

Dobrej jakości stolarka okienna musi przede wszystkim gwarantować swoim użytkownikom doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Obecnie najlepsi producenci okien oferują klientom wiele różnego rodzaju okien, które różnią się od siebie nie tylko dokładną specyfikacją, ale także ceną. I jedna i druga różnica pomiędzy oknami jest związana z rodzajem zastosowanych do ich stworzenia technologii i materiałów. W artykule tłumaczymy, jakie dokładnie elementy mają wpływ na ostateczną cenę stolarki okiennej.

Materiał, z jakiego są wykonane okna

Podstawowym elementem, który decyduje o cenie okna, jest rodzaj zastosowanych do jego stworzenia materiałów. Od wielu już lat najniższą ceną odznaczają się okna wykonane z profili plastikowych, czyli okna PCV. Są one zawsze tańsze od okien aluminiowych czy okien drewnianych. Różnice w cenie są związane przede wszystkim z kosztem pozyskania samego materiału, ale nie tylko. Na ostateczną cenę okna wpływ ma bowiem także specyfika ich obróbki. Dużo łatwiejsza od obróbki profili drewnianych czy aluminiowych jest bowiem obróbka profili plastikowych, co ma też automatycznie także wpływ na ich ostateczną cenę. Co więcej, w przypadku okien drewnianych, wpływ na cenę ma także gatunek zastosowanego drewna.

Jak zaznacza w rozmowie z nami przedstawiciel firmy Bros w Buku pod Poznaniem, która specjalizuje się w produkcji okien PCV i okien aluminiowych: „Bardzo ważnym elementem przy wyborze okien jest to, że materiał, z jakiego zostały wykonane profile okienne nie jest jednoznaczny z tym, jakimi parametrami będą się one charakteryzowały. Okna PCV mogą się bowiem charakteryzować tak samo dobrą izolacją termiczną i akustyczną, jak okna drewniane. Konieczne do tego jest jednak zastosowanie odpowiednich profili i pakietów szybowych”.

Wielkość i kształt okna

Na ostateczną cenę okna wpływ mają oczywiście również takie kwestie jak ich wielkość i kształt. Na cenę w tym przypadku również wpływa przede wszystkim to, ile czasu i pracy wymaga odpowiednie przygotowanie okien. Jeśli chodzi o wielkość okien, wpływ na cenę będzie miała przede wszystkim ilość zastosowanych do ich stworzenia materiałów. Natomiast w przypadku okien o nietypowych kształtach, np. zakończonych łukami lub dużo mniejszymi od standardowych okien kwadratowych, lub prostokątnych, jest związane ze zwiększonymi kosztami ich przygotowania i prawidłowego montażu.

Rodzaj zastosowanych profili okiennych i profili szybowych

Im więcej zastosowano komór i szyb w profilach okiennych, tym cena gotowego już okna będzie oczywiście wyższa. Na tym elemencie nie można jednak oszczędzać, ponieważ to właśnie od niego będą zależała ostateczna specyfikacja okna oraz to jak wysoką jest ona w stanie zapewnić izolację akustyczną i termiczną. Np. w obecnie produkowanych oknach PCV najczęściej wykorzystuje się 5- lub 6-komorowe profile i 2- lub 3-szybowe pakiety szybowe. Taka ich konstrukcja sprawia, że okna odznaczają się znacznie niższym opisującym je współczynnikiem przenikania ciepła U.

Elementy dodatkowe

Na ostateczną cenę sprzedawanych okien wpływ mają także zastosowane w nich elementy dodatkowe. W zależności od tego czy w produkcji okna zastosowano np. dodatkowe blokady antywłamaniowe, wzmocnione okucia, inne rodzaje klamek, czy szyby specjalne, cena okien może być odpowiednio wyższa lub nieco niższa. Dobór tych elementów zawsze więc powinien być zależny od naszych potrzeb.