Kiedy się wykonuje i na czym polega biopsja szyjki macicy?

W ramach diagnostyki ginekologicznych wykonywanych jest wiele różnego rodzaju zabiegów, które dają lekarzowi niezbędną wiedzę na temat stanu zdrowia oraz charakteru zaobserwowanych w trakcie wizyty pacjentki w gabinecie zmian. Jednym z najważniejszych rodzajów zabiegów diagnostycznych jest biopsja szyjki macicy. W naszym artykule dokładnie tłumaczymy, jakie mogą być wskazania do wykonania takiego badania, jakie mogą być przeciwwskazania, na czym polega przygotowanie oraz na czym polega sam zabieg.

Jakie mogą być wskazania do wykonania biopsji szyjki macicy?

Biopsja szyjki macicy jest podstawowym badaniem, które wykonuje się w przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku cytologii lub badania kolposkopowego, czyli przy podejrzeniu wystąpienia raka szyjki macicy, polipów w kanale szyjki macicy lub rozrostu nabłonka gruczołowego w kanale macicy. Biopsja może być też wykonana w celu usunięcia polipa.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania tego typu zabiegu diagnostycznego?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: “Podstawowym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia biopsji szyjki macicy są występujące u pacjentki ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi. Zabiegu nie powinno się także wykonywać w trakcie miesiączki, w trakcie prowadzenia leczenia ostrego zapalenia narządów miednicy mniejszej lub zapalania szyjki macicy. W przypadku niektórych rodzajów biopsji szyjki macicy, zabieg nie powinien być też wykonywany u kobiet w ciąży”.

Na czym polega przygotowanie do biopsji

Zanim będzie można przystąpić do wykonania biopsji szyjki macicy, najpierw konieczne jest wyleczenie ewentualnych stanów zapalnych. W przypadku kobiet miesiączkujących taki zabieg przeprowadzany jest w pierwszej fazie cyklu i zaraz po zakończeniu krwawienia. W niektórych przypadkach, zanim rozpocznie się zabieg lekarz w celu upewnienia się, że biopsja nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia dla pacjentki zleca najpierw przeprowadzenie badań laboratoryjnych, które obejmują morfologię, elektrolity, sprawdzenie układu krzepnięcia, grupy krwi, poziom kreatyniny, poziom glukozy oraz oznaczenie przeciwciał ANTY-HCV i antygenu Hbs. Zanim przystąpi się do przeprowadzenia zabiegu u pacjentki wykonuje się także badanie cytologiczne oraz kolposkopowe lub USG ginekologiczne.

Przebieg biopsji szyjki macicy

Przed rozpoczęciem zabiegu najpierw lekarz dokładnie ogląda tkanki, które będą przeznaczone do wykonania badania histopatologicznego. Obserwacji dokonuje się przy użyciu wprowadzanego kolposkopu. Narzędzie to jest zawsze stosowane w trakcie biopsji.  Jeżeli stwierdzi się, że podejrzane tkanki znajdują się wewnątrz kanału szyjki macicy, konieczne może być wykonania konizacji, czyli zabiegu polegającego na wycięciu stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy.

Po pobraniu niezbędnej ilości tkanek do badania, na wyniki zazwyczaj trzeba poczekać około 2-3 tygodnie.