Koła zębate z metalu i tworzyw sztucznych

Koło zębate to element, bez którego funkcjonowanie przekładni zębatej nie było by możliwe. Znajdują się one również w mechanizmach takich jak: sprzęgło, pompa zębata i maszynach używanych m.in. w przemyśle ciężkim. Z czego mogą być zatem wykonane? Wydawać by się mogło, że ze względu na ich zastosowanie, zwłaszcza w branży produkcyjnej, używa się jedynie koł wykonanych z metali. W rzeczywistości jednak surowiec ten zaczyna być wypierany przez tworzywa sztuczne. Z czego to wynika? Podpowiadamy poniżej.

Koła zębate z metalu

Dobór odpowiedniego materiału, z którego przedmiot ten jest wykonany, zależy w znacznej mierze od jego przeznaczenia, Stosowanie kół metalowych zalecane jest głównie w przypadku wykonywania pracy o dość specyficznym charakterze. Znakomicie radzą sobie one zwłaszcza w trakcie pracy ciągłej lub przerywanej. Wspaniale sprawdzają się również gdy zależy nam na mocy przenoszonej, szybkości obwodowej oraz wszędzie tam, gdzie są one stosowane w środowisku korozyjnym. Metalowe koła zębate są bardzo wytrzymałe i odporne na temperaturę oraz smarowania. Do ich produkcji używa się głównie stali konstrukcyjnej do  cyjanowania, nawęglania, oraz azotowania.

Coraz częściej jednak odchodzi się od ich stosowania na rzecz kół zębatych wykonanych z tworzyw sztucznych. Dlaczego?

Koła zębate z plastiku

Wydawać by się mogło, że wykonane z tworzywa sztucznego zębatki są gorsze niż te, które odlano z metalu. Okazuje się jednak, że jest to nieprawdą. Plastikowe koła zębate nie różnią się praktycznie niczym od swoich metalowych odpowiedników. Posiadają identyczną budowę, zastosowanie, a czasem nawet sprawdzają się znacznie lepiej. Ich ogromną zaletą jest również cena – części plastikowe są tańsze w produkcji, niż metalowe. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Plastikowe koła zębate – zastosowanie

Części wykonane z tworzywa sztucznego pojawiają się coraz częściej przede wszystkim w urządzeniach elektronicznych oraz wszędzie tam, gdzie te odlane z metalu są po prostu zbędne. Korzystnie wpływa to na zmniejszenie kosztów produkcji oraz wagi produkowanych przedmiotów. Dlatego spotkamy je również w zabawkach, sprzęcie AGD i tanich zegarkach.

Często są one również stosowane przy produkcji specjalistycznej aparatury medycznej. Mowa tu zwłaszcza o robotach, przy pomocy których przeprowadza się operacje medyczne. Głównym powodem dla którego znalazły one swoje zastosowanie zwłaszcza w tej branży, jest rozmiar zębatek plastikowych. Co ciekawsze są one również używane w sprzętach wojskowych – np. dronach.

Oferta kół zębatych, plastikowych i metalowych, dostępna jest pod adresem https://bef-mont.pl/.