Laptopy dla nauczycieli
W dobie pandemii nieodłącznym atrybutem nauczyciela, coraz rzadziej, jest szkolna tablica. Zdecydowanie więcej czasu spędza on przed komputerem, dlatego bardzo ważne jest to, na jakim sprzęcie pracuje. Nie chodzi już nawet tylko o zdalne nauczanie, ale także o to, że w trakcie lekcji odbywających się stacjonarnie, pedagog korzysta z laptopa chociażby po to, żeby mieć dostęp do dziennika elektronicznego.
Na co zwrócić uwagę
Jak wspomniano, nauczyciel pracuję z laptopem nie tylko w domu, na zdalnych lekcjach, ale także stacjonarnie, dlatego komputer powinien mieć solidną obudowę, najlepiej metalową. Przenosząc go między domem a szkołą i poszczególnymi salami, może być narażony na różne uszkodzenia. Drugą istotną kwestią jest waga. Przyjęło się, że laptop, który trzeba ze sobą nosić nie powinien ważyć więcej niż 1,5 kg. Wydaje, że to bardzo mało, ale spokojnie, na rynku są nawet lżejsze i można je znaleźć bez większego trudu. Bardzo ważny jest ekran. Nie chodzi tutaj tylko o wielkość, ale także o matrycę. Zdecydowanie lepsza będzie matowa. Natomiast najlepsza rozdzielczość to 1920 x 1080 pikseli. Wracając do rozmiaru ekranu, wiadomo, że im większy, tym lepszy komfort pracy i w tym przypadku najlepszy będzie piętnastocalowy. Jeśli jednak bardziej zależy nam na „mobilności”, to polecane są mniejsze modele, trzynasto i czternastocalowe.
Kwestie techniczne
Wszystko to, co zostało wymienione wyżej jest ważne, ale nie wolno zapominać o kwestiach technicznych i parametrach, jakie powinien mieć laptop do pracy dla nauczyciela. Przede wszystkim pamięć RAM. Żeby móc efektywnie pracować komputer musi mieć przynajmniej 8 GB. Nie bez znaczenia jest napęd SSD, który także wpływa na szybkość działania. Pozostałe parametry, takie jak karta graficzna, nie mają aż tak dużego znaczenia, ponieważ nauczycielski laptop nie będzie służył do grania.