Młody przedsiębiorco – sprawdź, czy możesz wziąć samochód w leasing
Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania. Szczególnie dużą popularnością cieszy się leasing samochodowy. Choć dostępny jest dla każdego, zazwyczaj korzystają z niego firmy, które chcą rozbudować swoją działalność. To także atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własną firmą. Jednak czy nowe firmy mogą ubiegać się o leasing? Odpowiadamy!
„Nowa firma”, czyli jaka?
W zależności od danej firmy leasingowej zasady udzielania finansowania znacznie się od siebie różnią. Różni się również wymagany minimalny staż prowadzenia działalności. Tylko nieliczni leasingodawcy decydują się na podpisanie umowy z firmami już od pierwszego dnia działalności. Znacznie częściej zdarza się, że warunkiem jest istnienie na rynku minimum 3 miesiące. Zdecydowana większość firm leasingowych jest w stanie udzielić finansowania przedsiębiorcom z minimum półrocznym stażem.
Czy młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać z leasingu?
Jak tłumaczy ekspert z firmy AutoNaFirmę: “Młodzi przedsiębiorcy jak najbardziej mogą skorzystać z leasingu. Tak naprawdę to znacznie prostszy, łatwiej dostępny sposób, niż np. kredyt bankowy. Wynika to głównie z tego, że przez cały okres umowy leasingowany przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy, co stanowi swego rodzaju zabezpieczenie. Z leasingu może skorzystać każda firma, niezależnie od branży czy formy działalności. Przedmiotem finansowania może być każdy środek trwały potrzebny do prowadzenia firmy. Zdecydowanie najczęściej młode firmy korzystają z leasingu samochodowego”.
Warunki zawarcia umowy
Jedną z kluczowych cech, przez które leasing samochodu jest tak często wybieraną formą finansowania, są proste procedury. W przypadku nowych firm stosowane są procedury uproszczone. Ograniczone formalności sprawiają, że cały proces przebiega szybko i bezproblemowo. W rzeczywistości jednak ubieganie się o leasing wiąże się z koniecznością spełnienia kilku warunków. Bezwzględną podstawą jest osiągnięcie minimalnego stażu rynkowego. Różne firmy leasingowe stawiają ten próg na różnych poziomach, dlatego warto znaleźć miejsce dostosowane do własnych możliwości. Następnie, niezbędne jest uiszczenie czynszu inicjalnego. Zazwyczaj jego koszt jest dość wysoki i może wynosić nawet 20-30%. Ponadto, należy złożyć niezbędne dokumenty, w tym między innymi wpis do ewidencji działalności gospodarczej, kserokopię dowodu osobistego czy zaświadczenie o NIP-ie. Szczegółową listę dokumentów określa dana firma leasingowa.
Czy można wziąć leasing bez wkładu własnego?
W przypadku nowych firm otrzymanie leasingu bez wkładu własnego często nie jest możliwe. W zdecydowanej większości to właśnie wpłacenie odpowiedniej wysokości czynszu inicjalnego jest głównym warunkiem, jaki należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie. Zdarzają się jednak wyjątki i niektóre firmy leasingowe umożliwiają wzięcie leasingu bez wkładu własnego. Wiąże się to jednak z zabezpieczeniami w innej formie, w tym między innymi:
- Poręczenie – przez inną firmę z dłuższą działalnością lub osobę prywatną,
- Blokada na rachunku bankowym,
- Podpisanie umowy z gwarancją odkupu pojazdu,
- Wyższe, comiesięczne raty.