Napędy obrotowe – co warto o nich wiedzieć?

Napędy obrotowe to urządzenia które obecnie są powszechnie stosowane. Są one wykonywane w taki sposób, żeby można je było w szerokim zakresie zastosować w przemyśle. Warto wiedzieć o tym, że są one głównie stosowane w procesach automatyzacji uruchamiania elementów armatury przemysłowej, które mają kąt nastawny 90 stopni, a więc elementów takich, jak na przykład zawory kulowe dwu oraz trzydrożne. Do tego napędy przemysłowe mogą być wykorzystywane w aplikacjach, które wymagają ruchu przemysłowego o 180 stopniach. Są one stosowane jako napędy regulacyjne, czy też na zasadzie otwór – zamknij. 

Napęd obrotowy – co to jest?

Urządzenia, które wykorzystują medium gazowe (takie jak na przykład powietrze), w celu przekazywania energii mechanicznej z miejsca, gdzie została ona wytworzona, do miejsca, gdzie jest ona wykorzystywana. Generalnie rzecz biorąc, napęd obrotowy jest to urządzenie, które wykorzystuje energię sprężonego gazu do wytwarzania ruchu obrotowego, bądź też postępowego. Z założenia silniki obrotowe, które wykorzystywane są na przykład do napędzania narzędzi warsztatowych typu szlifierki, wiertarki, czy też młoty udarowe, to maszyny które mają zerową emisję spalin, ale energia jest potrzebna do sprężenia gazu, zazwyczaj związana jest z tworzeniem zanieczyszczeń. Jeżeli chodzi o napędy podwójnego działania, to tutaj element armatury uruchamiany jest przez zasilenie napędu sprężonym powietrzem. Tymczasem, w wypadku wersji napędu pojedynczego, to działania obejmują dwie opcje, a mianowicie sprężyna może się otwierać, czy też zamykać. 

Napędy obrotowe – zastosowanie 

Napędy obrotowe przeznaczone są do przetwarzania energii, która płynie ze sprężanego powietrza na energię mechaniczną, a mogą one występować w wersji dwu oraz trzy położeniowej, która ma nastawialny kąt obrotu. Obecnie bardzo często na rynku możemy spotkać się z napędami obrotowymi, które występują w wersji jednostronnej, jak również dostępne są modele dwustronne, które mają ciśnienie wahające się w granicach 1,5 – 7 barów. Bardzo często są one wykorzystywane na przykład w napędach zaworów kulowych, czy też również w przepustnicach.

Zalety napędów obrotowych

Na tle innych elementów sterujący, napędy obrotowe mają wiele różnych zalet, dzięki czemu są one wykorzystywane w wielu środowiskach pracy w różnych branżach. Bez wątpienia jej największymi zaletami jest prosta ochrona całej aplikacji napędowej przez zbytnim przeciążeniem i nastawianie, jak również ogromnym atutem jest możliwość montażu siłowników ze znormalizowanych układów oraz podzespołów.