Oglądanie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Popyt na nowe mieszkania cały czas rośnie, więc deweloperzy mają pełne ręce roboty. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, dobrze jest je najpierw obejrzeć. Oglądanie mieszkania to oczywisty punkt przed jego zakupem. Jednak oglądając mieszkanie, łatwo jest przeoczyć czy zapomnieć zapytać o niektóre istotne elementy, dlatego w tym artykule dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę, oglądając mieszkanie od dewelopera.

Metraż pomieszczeń oraz stan mieszkania

Jeżeli inwestycja jest już praktycznie gotowa i istnieje możliwość obejrzenia lokalu mieszkalnego, warto zrobić małe oględziny, do których wystarczy poziomica z marketu budowlanego, która pozwoli nam sprawdzić, czy podłoga lub ściany posiadają jakiekolwiek nierówności. Dzięki miarce laserowej dość łatwo możemy sprawdzić, czy podane przez dewelopera wymiary pomieszczeń odpowiadają stanowi faktycznemu. To samo tyczy się rozkładu i ilości pomieszczeń. Lokal powinien umożliwić podział na strefę dzienną i nocną.

Wykończenie nowego mieszkania od dewelopera w Szczecinie również ma duże znaczenie. Warto zwrócić uwagę, czy na tynku występują jakiekolwiek pęknięcia lub inne ubytki, czy okna są szczelne i łatwo dają się otworzyć oraz zamknąć. Dobrze jest sprawdzić także balkon, aby w przyszłości woda deszczowa nie wpływała wprost do mieszkania. Przeanalizujmy też układ okien względem stron świata. Jeżeli wybierzemy mieszkanie z balkonem na północ, zawsze będziemy mieć w mieszkaniu ciemniej i zimniej, niż jak byśmy wybrali mieszkanie od strony południowej.

Instalacje – na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie?

Przy wyborze nowego mieszkania od dewelopera dobrze jest, zapoznać się z projektem przyłączy mediów, z tej uwagi, że źle poprowadzone mogą nam utrudnić urządzenie mieszkania. W nowych mieszkaniach od deweloperów instalacje są z reguły w dobrym stanie, ale dobrze jest się upewnić i sprawdzić to jeszcze na miejscu. Instalacje elektryczne łatwo jest skontrolować, poprzez zapalenie świateł we wszystkich pomieszczeniach, czy skorzystanie z gniazdek. Nie zapomnijmy o sprawdzeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej. Możemy to zrobić w łatwy i szybki sposób, np. korzystając z umywalki czy spuszczając wodę w toalecie.

“Łazienka, kuchnia, toaleta, czy suszarnia muszą posiadać dobrą wentylację. Jeżeli możemy, to na oglądanie mieszkania weźmy ze sobą fachowca, który oceni instalację gazową, wentylacyjną oraz ogólny stan mieszkania” – dodaje nasz rozmówca reprezentujący firmę Gryf Development ze Szczecina, która specjalizuje się w budowie i sprzedaży kameralnych, zamkniętych osiedli mieszkaniowych.

Stan klatki schodowej i korytarza

Zarówno stan klatki schodowej, jak i korytarza może nam dużo powiedzieć o standardzie wykonania całego budynku. Obecność pleśni (która może przenosić się do mieszkań) będzie oznaką wilgoci lub słabego systemu wentylacyjnego. Jeśli na klatce schodowej wyczujemy nieprzyjemny zapach, warto jest zorientować się, co jest tego źródłem. Tynk na klatce i korytarzu nie powinien być popękany, gdyż może to oznaczać, że ekipa budowlana zbyt bardzo się spieszyła, albo budynek stoi na miękkim gruncie, co powoduje delikatnie jego osuwanie.

Lokalizacja mieszkania ma znaczenie

Jeżeli stan mieszkania, jak i klatki schodowej nam odpowiada, zwróćmy również uwagę, czy lokalizacja nie będzie dla nas zbytnim problemem. Ma ona duże znaczenie, jeżeli chodzi o komfort naszego życia. Dobrze jest wybrać inwestycję w dogodnej lokalizacji, która wpłynie pozytywnie na czas poświęcony na codzienne dojazdy do pracy, szkoły czy na uczelnię. Coraz więcej inwestorów wybiera mieszkania oddalone od centrum miasta lub zlokalizowane na terenach podmiejskich, które zapewniają ciszę i spokój oraz cechują się bliskością terenów zielonych i rekreacyjnych. Mieszkanie to bardzo często zakup na długie lata, a nawet na całe życie, dlatego nie warto kierować się emocjami i przeanalizować wszystkie za i przeciw.