Otulenie dziecka to najważniejszy etap dla jego rozwoju. Czym otulać?

Zapewnienie malutkiemu dziecku komfortu oraz bezpieczeństwa to jedno z podstawowych zadań każdego opiekuna. Każdy rodzic dokłada wszelkich starań, by ich pociecha prawidłowo się rozwijała, jak również była szczęśliwa i chroniona przez całe otoczenie. Może tak się stać za sprawą odpowiednio dobranych akcesoriów życia codziennego. Maleństwo w pierwszej fazie swojego życia najwięcej czasu spędza w pozycji leżącej. Sen i odpoczynek pozwala dostosować się organizmowi do otaczającego noworodka świata zewnętrznego, jak również nauczyć się współgrania z nim. Dlatego tak ważna rolę pełnią różnego rodzaju tzw. otulacze dla dzieci. W jakim celu się je stosuje? Które z nich będą najlepszym rozwiązaniem?

Cel i zastosowanie przedmiotów do otulania noworodków

Otulanie dzieci to powszechnie stosowane owijanie noworodka w materiał, dzięki któremu możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa i poczucia spokoju. Czy w rzeczywistości jest to korzystne działanie? W jakim celu jest ono stosowane? Jakie zalety otulania można wyróżnić?

Owijanie niemowląt w specjalnie dostosowane do tego akcesoria to bardzo powszechna metoda opieki nad maluszkami. Według specjalistów, jak również w opinii samych rodziców jest to działanie niezwykle pozytywne. Zarówno dla samego bezpieczeństwa, jak i komfortu rozwoju bobasa. Głównym celem tego rodzaju czynności są:

  • ochrona przed uderzeniami i urazami mechanicznym,
  • stworzenie środowiska podobnego do tego w łonie matki,
  • dostarczenie bezpieczeństwa maluszkowi,
  • zapewnienie niem i spokojnego snu,
  • zapewnienie odpowiedniej temperatury podczas odpoczynku, itp.

Tego rodzaju zabiegi pozawalają dziecku wyciszyć się oraz poczuć bezpiecznie. Sami rodzice mają mniejsze obawy i są spokojniejsi podczas snu, odpoczynku, przenoszenia czy transportu maluszka.

Które przedmioty są najlepsze do otulania dzieci? Jakie akcesoria są bezpieczne i nie szkodzą?

Rożek dla niemowlaka

Jedną z najbardziej powszechnych form owijania niemowlaka jest wykorzystanie rożka. Jest to produkt, który powinien towarzyszyć bobasom od pierwszych chwil jego życia. Jego budowa pozwala na przenoszenie maluszka, jak również ułożenie go do spania w łóżeczku, wózku czy innym miejscu. Aby rożek był przydatny i przede wszystkim bezpieczny i funkcjonalny powinien: być wykonany z najwyższej jakości materiałów, posiadać odpowiedni rozmiar, mieć dobrane wypełnienie i wiązanie.

Warto zwrócić uwagę na to by rożek nie posiadał usztywnienia. Element ten może negatywnie wpłynąć na rozwój kręgosłupa maluszka, jak jego późniejszą postawę czy dysfunkcję poszczególnych mięśni.

Rożek dla niemowlaka bambusowy Dinolandia
Rożek dla noworodka bambusowy Mapa Skarbów
Rożek niemowlęcy Kwiatostrada granatowy

Otulacz bambusowy

Otulacz bambusowy to kolejna ciekawa i pomocna opcja owijania dziecka. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury nawet podczas upalnych dni. Ich główna zaleta są właśnie zdolności termoregulacyjne. Ponadto materiał z którego wykonywane są akcesoria przepuszczają powietrze, nie zatrzymując go wewnątrz otulacza. Tak stworzone środowisko pozytywnie wpływa na sen, odpoczynek i rozwój maluszka.

Bambusowy otulacz jest również bardzo praktyczny w użytkowniku i pielęgnacji. Nie uczula i posiada właściwości antyalergiczne. Wybierając otulacz warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję, rozmiar, sposób wykonania czy dodatkowe funkcje.

Otulacz bambusowy morski świat seaside
Otulacz bambusowy głebia oceanu deep ocean Koala
Otulacz bambusowy kontynentyw Mapa Skarbów
Otulacz bambusowy czarno biały Koalaland
Otulacz bambusowy łąka Majówka Koala