Czym różni się oczyszczalnia ekologiczna typu EKO-ODR od oczyszczalni biologicznej typu EKO-BIO?
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to często jedyny możliwy sposób na odprowadzanie nieczystości. Osoby, które się na nią decydują, stają przed dylematem, która oczyszczalnia najlepiej sprawdzi się w ich przypadku – biologiczna czy ekologiczna. Zanim decyzja o rodzaju oczyszczalni zapadnie, warto sprawdzić, czym różni się oczyszczalnia ekologiczna typu EKO-ODR od oczyszczalni biologicznego typu EKO-BIO.
Oczyszczalnia ekologiczna typu EKO-ODR – charakterystyka
Oczyszczalnia ekologiczna typu EKO-ODR, nazywana także oczyszczalnią drenażową, jest niezwykle skutecznym i najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Wyróżnia się tym, że oczyszczanie dwuetapowe odbywa się w wydzielonych sekcjach. Ścieki są wstępnie oczyszczane w procesie beztlenowym, który zachodzi w osadniku gnilnym. Następnie zanieczyszczenia trafiają do sekcji nitryfikacji, którą stanowi drenaż rozsączający i to w nim zachodzi proces oczyszczania tlenowego. Kolejny etap to rozsączanie wód do gruntu z ciągów drenarskich, skąd trafia ona w sposób kontrolowany bezpośrednio do gruntu.
Poziom oczyszczenia ścieków w oczyszczalni typu EKO-ODR wynosi około 65%, dzięki czemu wprowadzenie wód do gruntu nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego, a jakość ścieków jest zgodna z wymogami prawnymi. Wody te jednak nie mogą być w żaden sposób odzyskane i użyte ponownie. Nieczystości pozostające w osadniku powinny być regularnie wywożone wozem asenizacyjnym. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej bądź doprowadzenia przyłącza elektrycznego w miejsce instalacji. Oczyszczalnia ekologiczna EKO-ODR może być montowana, gdy grunt na posesji jest łatwo przepuszczalny i w razie potrzeby można ją przenosić bądź rozbudowywać.
Oczyszczalnia biologiczna EKO-BIO – charakterystyka
Oczyszczalnia biologiczna typu EKO-ODR to rozwiązanie skuteczne, nowoczesne i zaawansowane. W przeciwieństwie do oczyszczalni drenażowej grunt nie jest zaangażowany w żaden proces oczyszczania ścieków. Dwuetapowe (tlenowe i beztlenowe) odbywa się w obrębie jednego podzielonego na komory zbiornika, poprzez działanie różnego rodzaju procesów biologicznych. Nieczystości są przesiewane, odpady mineralne usuwane, następnie zachodzi sedymentacja, obróbka biologiczna i osadzanie ostateczne, po którym ścieki zostają wypuszczone z oczyszczalni, a osad wtórny jest ponownie kierowany do jednego z wcześniejszych etapów.
Oczyszczalnia biologiczna jest bezpieczna dla środowiska – zbiornik jest w 100% szczelny i uniemożliwia wydostanie się na zewnątrz szkodliwych substancji. Woda po procesie oczyszczania biologicznego ma II klasę czystości, co oznacza, że może być odzyskana i ponownie użyta np. do podlewania ogrodu. Biologiczne oczyszczanie nie wymaga czasochłonnej ingerencji użytkowników i działają niemal bezobsługowo – należy co 2 tygodnie zaaplikować niewielką ilość środka bakteryjnego do muszli klozetowej, a wywóz nieczystości odbywa się raz na 9 miesięcy. Oczyszczalnia biologiczna może być montowana nawet w trudnych warunkach wodno-gruntowych.
Oczyszczalnia ekologiczna typu EKO-ODR czy biologiczna typu EKO-BIO – którą wybrać?
Zarówno oczyszczalnia typu EKO-ODR, jak i oczyszczalnia typu EKO-BIO, doskonale radzi sobie ze skuteczną neutralizacją ścieków, a ich efektywność jest zbliżona. Zanim podejmiemy decyzję, musimy wziąć pod uwagę, że musi być ona przede wszystkim dostosowana do ilości produkowanych ścieków – w przeciwnym razie nawet najlepsza i najdroższa oczyszczalnia nie spełni swojej funkcji. „Warto wybrać tę oczyszczalnię, której wydajność będzie choć odrobinę wyższa od naszych potrzeb, aby uchronić się przed nagłymi wzrostami ilości zrzucanych ścieków i ich przykrymi konsekwencjami. Należy również pamiętać, że bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, przydomowa oczyszczalnia ścieków musi być zamontowana przez fachowców, których kompetencje można zweryfikować. Nieprawidłowy montaż oczyszczalni sprawi, że nie spełni ona naszych oczekiwań i wiąże się z drastycznym wzrostem wydatków” – dodaje specjalista z firmy EKO-BIO, firmy specjalizującej się w produkcji i instalacji oczyszczalni.
Przed wyborem oczyszczalni należy wziąć pod uwagę także warunki gruntowe, poziom wód gruntowych oraz wielkość działki. Na trudnych gruntach i niewielkich powierzchniach lepiej sprawdzą się oczyszczalnie biologiczne. Oczyszczalnie ekologiczne wymagają sporo miejsca na instalację rur drenujących i są dobrym rozwiązaniem na działkach o łatwo przepuszczalnym gruncie, a także niskim poziomie wód gruntowych. Istotna jest też możliwość doprowadzenia do instalacji przyłącza elektrycznego, którego wymagają oczyszczalnie biologiczne do sprawnego funkcjonowania. Ważne jest także, czy dochodzi do znacznych przerw w dopływie ścieków, co ma miejsce np. w domkach letniskowych. Nie bez znaczenia jest także fakt, czy zależy nam na odzyskiwaniu wody z oczyszczonych ścieków, której na gospodarstwie czy w dużych ogrodach potrzebne są jednak spore ilości. Jeżeli mamy jakiekolwiek trudności z podjęciem decyzji, warto poprosić o pomoc specjalistów.