Skleroterapia czyli sposób na żylaki kończyn dolnych
Żylaki to chorobowo zmienione żyły, które w wyniku poszerzenia i wydłużenia uzyskują kręty kształt. Predyspozycje do ich tworzenia mają żyły zlokalizowane na kończynach dolnych. Jest to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób układu krążenia. Wiele osób klasyfikuje żylaki tylko jako defekt estetyczny. Jednakże z punktu widzenia medycznego jest to objaw przewlekłej niewydolności żylnej.
Jak dochodzi do powstania żylaków?
Układ krwionośny składa się z pompy tłoczącej krew czyli serca oraz z rozległego systemu naczyń krwionośnych: tętnic i żył. Zadaniem tętnic jest doprowadzenie natlenowanej krwi do każdej komórki ciała, natomiast żyły zajmują się odprowadzeniem ubogiej w tlen krwi z powrotem do płuc i serca. Aby powrót krwi był możliwy żyły posiadają specjalne systemy, które zapobiegają cofaniu się krwi w dół czyli zastawki. W warunkach patologicznych przy uszkodzonym mechanizmie zastawkowym bądź zmianom w ścianach żył (takich jak zwiększona podatność na rozciąganie i osłabienie ściany) krew zaczyna się cofać. Krew przedostaje się wstecznie w dół nogi powodując zwiększone ciśnienie w żyłach poniżej powodując nadmierne rozciąganie i przeciążenie. Dochodzi do poszerzenia i wydłużenia żył i do powstania żylaków.
Co wpływa na powstawanie żylaków?
Oprócz predyspozycji genetycznych takich jak zbyt mała ilość, brak lub nieprawidłowa budowa zastawek żylnych, do przyspieszenia powstania żylaków kończyn dolnych przyczyniają się czynniki środowiskowe. Są to m.in.:
- nadwaga i otyłość,
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej bądź siedzącej,
- ciąża oraz poród,
- siedzący tryb życia oraz brak ruchu,
- częste, gorące kąpiele oraz długotrwała praca w wysokiej temperaturze,
- częste dźwiganie ciężarów,
- przebyte operacje i urazy kończyn dolnych,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- podeszły wiek.
Skleroterapia
Jest to metoda zamykania naczyń polegająca na iniekcyjnym podaniu do poszerzonych żył specjalnego środka chemicznego, który powodując kontrolowane uszkodzenie ściany naczynia wywołuje stan zapalny. Konsekwencją tego jest zwłóknienie i zarośnięcie chorobowo zmienionego naczynia. Skleroterapia jest to najczęściej wykonywana procedura flebologiczna. Nie wymaga specjalnego przygotowania się do zabiegu i jest wykonywana w gabinecie zabiegowym w pozycji leżącej. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się USG Dopplerowskie żył kończyn dolnych co pozwala ocenić stan układu żylnego chorego i wykryć ewentualną głębszą patologię naczyń (czynna zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna jest przeciwwskazaniem do zabiegu).
Skleroterapia Wrocław jest wykonywana w gabinecie dr. Leśniaka, który jest specjalistą chirurgii ogólnej oraz flebologii. Zabieg jest bezpieczny i nie wymaga znieczulenia. Pełne efekty terapii są widoczne po około 3 miesiącach.