Skup oleju przepracowanego – co zrobić ze zużytym olejem silnikowym?
Większość właścicieli pojazdów decyduje się na wymianę oleju w warsztacie samochodowym. Choć sama procedura nie jest szczególnie skomplikowana, bardzo często głównym powodem jest chęć pozbycia się problemu utylizacji zużytego oleju. Przepracowany olej silnikowy stanowi odpad niebezpieczny. Jego pozbycie się w nielegalny sposób stanowi zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale również dla portfela osoby popełniającej wykroczenie. Jest ono karne mandatem do 500 zł. Jak możemy legalnie pozbyć się zużytego oleju w razie samodzielnej wymiany?
Oddając samochód do warsztatu celem wymiany oleju, automatycznie pozbywamy się problemu w postaci utylizacji odpadu. Za przepracowany olej odpowiada w tym wypadku warsztat samochodowy. Właściciele serwisów współpracują z wyspecjalizowanymi firmami obierającymi zużyty olej silnikowy, który jest transportowany w bezpiecznych warunkach, zgodnie z przepisami, a następnie utylizowany lub wykorzystywany, po poddaniu odpowiednim procesom.
Skąd bierze sie olej przepracowany i dlaczego jest niebezpieczny?
Zużytego oleju nie można pozbywać się w tradycyjny sposób, wyrzucając pojemnik do śmietnika lub wylewając do kanalizacji. Po przepracowaniu w jego składzie nie ma już praktycznie substancji mineralnych, lecz pozostają w nim głównie chemiczne dodatki używane przez producentów dla polepszenia jego parametrów. Taki olej staje się odpadem niebezpiecznym, szkodliwym dla środowiska i dla ludzi. Pozbycie się go w nielegalny sposób jest zagrożone mandatem w wysokości do 500 zł. Jak zatem pozbyć się kłopotu, jeśli jednak decydujemy się na samodzielną wymianę oleju silnikowego?
Firmy oferujące skup oleju przepracowanego
Zużyty olej nie musi stanowić problemu. Wręcz przeciwnie, ponieważ mimo tego, iż jest odpadem, posiada również swoją wartość. Na rynku funkcjonują wyspecjalizowane firmy oferujące skup oleju przepracowanego, zatem na pozbyciu się szkodliwego odpadu możemy również dodatkowo zarobić, bez ponoszenia odpowiedzialności za jego dalszy los. W momencie przekazania substancji do skupu staje się ona własnością odbiorcy. Firmy odbierające olej zarabiają na odpadzie, poddając go oczyszczeniu i destylacji oraz szeregowi procesów pozwalających na sprzedaż lub dalsze wykorzystanie oleju. Parametry energetyczne olejów przepracowanych są zbliżone do parametrów olejów opałowych, zatem można je także z powodzeniem wykorzystywać w celach grzewczych. Oleje przepracowane należy jednak spalać w odpowiednio do tego przeznaczonych urządzeniach i wykonywać może to wyłącznie przeznazona do tego firma.