Wilk masarski nowy czy używany? Jak kupować urządzenia spożywcze?
Rynek urządzeń przeznaczonych do użytku w gastronomii jest bardzo duży. Znaleźć można na nim wiele produktów, które usprawniają przygotowywanie półproduktów oraz gotowych produktów. Jednym z innowacyjnych i praktycznych urządzeń jest wilk masarski. Jak działa i jak wybrać idealny sprzęt do swojej firmy?
Czym jest wilk masarski? Gdzie się przyda?
Wilk masarski jest także nazywany urządzeniem do mielenia mięsa. Wykorzystywany jest do wszelkiego rodzaju mięsiw, a dzięki dużemu wyborowi szarpaków i sit istnieje możliwość przemielenia ich do wybranej konsystencji. Dzięki zautomatyzowaniu pracy mielenie większych ilości mięsa jest szybsze i sprawniejsze. Do jego obsługi wystarczy jeden pracownik, ponieważ musi on jedynie włożyć produkt przeznaczony do zmielenia do misy. Następnie trafia on na podajnik ślimakowy, skąd za pośrednictwem gardzieli transportowany do zestawów tnących, w skład których wchodzą: sitka, noże czteroskrzydełkowe (z możliwością wymiany na dwu- oraz trzyskrzydełkowe) i pierścienie regulujące. Zazwyczaj wilk masarski wykonany jest w całości ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest bezpieczny dla żywności oraz łatwy do czyszczenia. Urządzenie w zależności od mocy silnika może mielić także twardsze elementy – mrożone mięsa oraz separować kości. Wilk masarski dopasowany do potrzeb branży (zfm-online.com) można znaleźć w miejscach takich jak zakłady przetwórstwa mięsnego czy żywienia zbiorowego. Wykorzystywany jest również w:
- sklepach mięsnych,
- stoiskach mięsnych,
- restauracjach,
- firmach cateringowych,
- barach,
- hotelach.
Gdzie kupić wilk masarski? Na co zwrócić uwagę?
W celu zakupienia nowego wilka masarskiego najlepiej skontaktować się z fabryką maszyn do przemysłu spożywczego. Warto wybrać przedsiębiorstwo, które posiada szeroką ofertę produktów, dzięki czemu możliwe będzie dopasowanie go do własnych potrzeb. Dodatkowo dobrze zdecydować się na firmę, która posiada wielokrotnie doświadczenie i dysponuje nowoczesnym sprzętem oraz wykształconą, innowacyjną kadrą. Dzięki temu możliwy jest wybór nie tylko dobrego, ale i przy tym niezwykle estetycznego sprzętu. Ponadto urządzenia tego typu można kupić także w sieci, zarówno nowe, jak i używane. Funkcjonują również sklepy trudniące się sprzedażą wykorzystywanego wcześniej sprzętu. Wybierając wilk masarski do własnego przedsiębiorstwa, warto zdecydować się na maszynę, która odlana jest z jednolitego fragmentu stali. Brak łączeń oraz zagłębień wpłynie pozytywnie na łatwość i szybkość czyszczenia urządzania oraz zachowanie maksymalnego poziomu higieny. Ważnymi aspektami są także: niski poziom hałasu emitowanego przez pracującą maszynę, systemy zabezpieczeń, wysoka jakość elementów składowych urządzenia oraz wykonanie produktu zgodnie z obowiązującymi normami i dyrektywami Unii Europejskiej.
Urządzenia spożywcze – nowe czy używane?
Czynnikiem wpływającym na wybór nowego lub używanego sprzętu do gastronomii bardzo często bywa cena. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że urządzenia wcześniej wykorzystywane są znacznie tańsze niż te pochodzące prosto z fabryki. Decydując się na zakup takiego wilka masarskiego, warto pamiętać, by zapoznać się dokładnie z jego specyfikacją, sprawdzić jego zużycie oraz historię serwisową. Należy także okreslić dostępność części, ponieważ używane sprzęty mogą już nie podlegać gwarancji producenta, a co za tym idzie, konieczna będzie ich naprawa na własny koszt i na własną rękę. Istnieje ryzyko, że nienowy sprzęt będzie posiadał wady, uszkodzenia, będzie niekompletny lub nie będzie spełniał w 100% swoich funkcji. To również warto skontrolować przed zakupem urządzenia. Najlepiej zdecydować się na maszynę, która nie była nadmiernie eksploatowana, ale i nie stała przez długi czas nieużywana. Jak widać stosunkowo trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy lepiej kupić sprzęt do gastronomii nowy, czy używany. Pierwsza z opcji jest droższa, jednakże wymaga mniejszego nakładu pracy i czasu od kupca, z kolei druga pozwala zaoszczędzić pieniądze, konieczna jest jednak do tego pewna wiedza i umiejętności, by móc wybrać sprzęt, który nie będzie wymagał kosztownych i częstych napraw w czasie eksploatacji.