Recykling – jak wprowadzić go do domu?
Recykling to jeden z najbardziej znanych i rozpowszechnionych sposobów ochrony środowiska. Nadanie drugiego życia z pozoru zużytym i niepotrzebnym przedmiotom to nie tylko moda, ale również konieczność, aby chronić naszą przyrodę. Dlatego warto by wszystko, co wykorzystujemy na co dzień w naszych domach – w miarę możliwości – znalazło powtórne zastosowanie, bez konieczności pozyskiwania nowych surowców. Jak to zrobić i na jakich zasadach wprowadzić recycling do czterech ścian? Podpowiadamy.
Wbrew pozorom i niektórym opiniom, recykling stosowany gospodarstwie domowym, może przynieść duże rezultaty i przyczynić się tym samym do ochrony środowiska. Proste czynności, jakie wykonujemy w ciągu dnia dadzą pozytywne rezultaty. Systematyczne segregowanie odpadów wpłynie na zmniejszenie ilości odpadów gromadzonych na wysypiskach śmieci.
Recykling w domu – praktyczne porady
Papier, tworzywo sztuczne, szkło – segregacja odpadów z gospodarstw domowych ma wiele zalet dla naszej planety, a recykling jest podstawową kwestią w dziedzinie ochrony środowiska. Jak wprowadzić recykling do naszych domów? Wystarczy zmienić codzienne nawyki. Poniżej lista sprawdzonych porad.
- Ograniczenie ilości odpadów.
- Sporządzenie listy niezbędnych zakupów.
- Używanie materiałowych toreb.
- Segregacja śmieci.
- Ograniczenie zakupu butelkowanej wody.
- Oszczędne korzystanie z detergentów.
- Wymiana żarówek na energooszczędne.
Recykling to nie tylko korzyści dla środowisk, ale również dla domowego budżetu – mniejsze podatki za segregację odpadów, niższe koszty ich wywożenia. Recykling w domu dotyczy zwykłych czynności, takich jak chociażby użycie starych słoików do nowych przetworów czy kompotów, używanie notatników na dwóch stronach. Wystarczy tylko odrobinę uruchomić wyobraźnię.
Recykling a zero waste
Recykling jest powiązany również z filozofią zero waste, cieszącą się dużą popularnością. Coraz więcej osób jest świadomych wpływu działalności człowieka – w tym produkcji odpadów – na środowisko i jakość biosfery. Jednak zero waste to nie tylko nie tylko resztki i pozostałości po pełnowartościowych produktach. To także marnotrawstwo, a w szerszym rozumieniu również styl życia. Początki filozofii zero waste sięgają lat 70. ubiegłego wieku, jednak prawdziwy rozgłos ruch zdobył stosunkowo niedawno. Na jakich filarach opiera się ruch zero waste?
- Refuse – odmawiaj rzeczy, które są niepotrzebne.
- Reduce – ogranicz ilość przedmiotów do niezbędnego minimum.
- Reuse – użyj ponownie zamiast wyrzucać.
- Recycle – przetwarzaj.
- Rot – kompostuj.
Czym różni się ruch zero waste od recyklingu? Recykling to inaczej odzysk surowców z produktów odpadowych i ponowne ich wykorzystanie. Metoda koncentruje się przede wszystkim na problemie ilości śmieci, nie na przyczynach ich powstawania. Zero Waste ma na celu wyeliminowanie odpadów, które po kosztownych procesach sortowania i oczyszczania są kierowane do recyklingu. Jest to forma optymalizacji dotychczasowych działań recyklingowych, wykorzystująca nowoczesne metody w celu zmniejszenia ilości odpadów.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl