W czym może pomóc tlenoterapia?

Tlenoterapia znajduje szerokie zastosowanie zwłaszcza w medycynie. Zastanawiasz się, na co może pomóc podawanie tlenu? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie korzyści ma inhalacja tlenowa i czy długotrwałe jej stosowanie jest szkodliwe, a dzięki temu przekonasz się, że tlen może pozytywnie wpływać organizm.

Na co pomaga tlenoterapia?

Tlenoterapia jest popularną metodą dostarczania organizmowi zwiększonej podaży tlenu. Stosuje się ją w przypadku osób z niewydolnością oddechową lub pacjentów z chorobami układu oddechowego. Wdrożenie tego typu leczenia może okazać się skutecznie przy przewlekłych chorobach płuc, mukowiscydozie, astmie, a także niedotlenieniu spowodowanym zadławieniem lub wstrząsem.

Chociaż tlenoterapia ma wiele korzyści, to należy pamiętać o przestrzeganiu zasad podawania tlenu, aby uniknąć wystąpienia działań niepożądanych. Skutki uboczne tlenoterapii wymieniono na www.podamto.pl, a należą do nich m.in. bóle głowy, pogorszone samopoczucie, a także uszkodzenie płuc i zatok. Jednak powikłania występują tylko wtedy, gdy ciśnienie wdychanego tlenu jest zbyt wysokie, nadużywa się stosowania tlenoterapii lub korzysta się z niej bez kontroli lekarza.

Czy tlenoterapia może podnosić odporność?

Tlen podaje się nie tylko przy niewydolności oddechowej czy też chorobach płuc. Tlenoterapia znajduje zastosowanie również podczas łagodzenia stresu i zmęczenia. Wdychanie tlenu pozwala dotlenić komórki ciała, co pozytywnie wpływa na jakość snu. Dobre rozprowadzenie tlenu w organizmie sprawia, że staje się on bardziej odporny na różnego rodzaju choroby. Dlatego zaleca się przeprowadzanie tlenoterapii zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych.

Jakie korzyści wypływają ze stosowania tlenoterapii?

Stosowanie tlenoterapii może mieć bardzo wiele korzyści — należą do nich m.in. zniwelowanie problemów z oddychaniem i poprawa ogólnego samopoczucia pacjenta. Stosowanie tlenu pozwala złagodzić przebieg schorzeń układu oddechowego. Spowalnia też proces postępowania chorób płuc. Tlenoterapia poprawia również sprawność psychofizyczną i wpływa na lepsze samopoczucie, które wynikają z dotlenienia komórek ciała. Dzięki odpowiedniej ilości tlenu we krwi organizm sprawnie i bardziej wydajnie funkcjonuje, a człowiek czuje się wypoczęty. W przypadku osób borykających się z przewlekłą niewydolnością oddechową stosowanie tlenoterapii w domu zmniejsza konieczność hospitalizacji, co podnosi jakość ich życia.

Tlenoterapia stanowi skuteczny sposób łagodzenia objawów chorób układu oddechowego (zwłaszcza tych przewlekłych). Lepsze dotlenienie organizmu wpływa na jakość snu i sprawia, że organizm funkcjonuje wydajniej. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek w dawkowaniu tlenu, ponieważ stosowanie takiej terapii bez kontroli lekarza jest szkodliwe. Jak sądzisz, na co jeszcze pomaga tlenoterapia? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu pod artykułem.