Patenty na wodę

Ambitne osoby chcą się wyróżniać spośród tłumu, jednym ze sposobów odejścia od bycia po prostu takim jak wszyscy są różnego rodzaju zezwolenia i patenty, które nie dość że dodadzą pewności siebie to jeszcze potrafią zrobić wrażenie na osobach z naszego otoczenia. Dziś najpopularniejsze patenty  to patenty wodne czyli Patent żeglarski i patent motorowodny, który ostatnio zdobywa coraz większą popularność wśród osób nie lubiących pracy na żaglówkach.  Poniżej postaram się po krótce opisać na czym to wszystko polega i jak działają patenty.

Patent żeglarza jachtowego

Powszechnie uważa się że zdanie egzaminu na patent żeglarza jachtowego jest porównywalny ze zdaniem egzaminu na jazdę samochodem, może i coś w tym jest jednak w tym przypadku doświadczenia można zdecydowanie nabrać więcej już po zdaniu samego egzaminu a wynika to na szczęście z faktu iż egzaminatorzy raczej nie przyczepiają się o takie proste błędy  jak w przypadku jazdy samochodem.

Kurs trwa zazwyczaj parę dni i kosztuje około 800zł ale dodatkowo musimy doliczyć opłatę za egzamin państwowy, który kosztuje 250zł. Wydanie samego dokumentu to koszty około 50zł. Jeżeli chodzi o patent morskiego sternika jachtowego to aby przystąpić do egzaminu trzeba mieć dodatkowo oprócz samego kursu udokumentowane 200 godzin żeglugi. Zdecydowanie najlepszym sposobem aby zdobyć patent jachtowego żeglarza morskiego jest wypłynięcie w rejs np. po Chorwackim Adriatyku, który będzie zarazem kursem zakończonym egzaminem

Sam patent daje nam już wiele gdyż upoważnia nas do pływania po wodach śródlądowych oraz morskich do dwóch mil morskich od brzegu. Dodatkowo możemy żeglować na łodziach których długość kadłuba nie przekracza 12 metrów a jest to całkiem sporo. Patent jachtowego sternika morskiego upoważnia nas zaś do prowadzenia jachtów żaglowych o długości do 18 metrów po wodach śródlądowych oraz  morskich bez ograniczenia odległości od linii brzegowej.

Zbliżający się sezon urlopowy to zdecydowanie idealny czas na aby w siebie trochę zainwestować a jedną z takich inwestycji może okazać się wiedza którą zdobędziemy robiąc kurs na żeglarza jachtowego lub morskiego żeglarza jachtowego. Może dla wielu jest to banał ale będąc na mazurach lub w Chorwacji nie ma nic lepszego niż niosąca nas siła wiatru, dzięki której możemy zdecydować na której z plaż lub wysp się zatrzymamy. Wynajem takiego jachtu żeglownego w Chorwacji to gwarancja udanego urlopu dla całej rodziny.

patenty żeglarskie

Patent Motorowodny

Ilu z nas chciałoby popływać motorówką lub wynająć po prostu jakąś fajną większą łódź motorową np. Na mazurach czy w Chorwacji. Niestety obecne przepisy pozwalają osobom bez patentu motorowodnego na wynajem lodzi która nie przekracza prędkości 12km na godzinę co jest zdecydowanie za mało aby poczuć z czym to się je. Do motorówek o większej prędkości potrzebujemy już wyrobienia patentu motorowodnego. Patent motorowodny potrzebujemy przede wszystkim po to aby  nauczyć się sterowania szybkim jachtem motorowym, cytowania tym jachtem oraz aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz wszystkich osób znajdujących się w danym momencie na pokładzie. Aby zdać egzamin na patent sternika motorowodnego musimy najpierw przejść szkolenie, które trwa zazwyczaj jeden weekend lub mniej w zależności od ilości kursantów.

Na szkoleniu dowiemy się o zasadach panujących na wodzie oraz w jaki sposób udzielać pomocy osobie która wypadła za burtę. Mogło by się wydawać iż nie ma niż prostszego niż prowadzenie motorówką ale nic bardziej mylnego. Każdy kto choć raz pływał jachtem motorowym lub innym pojazdem pływającym z silnikiem wie że na wodzie nie można sobie pozwolić na błędy gdyż  mimo iż jest to pojazd z silnikiem nie jest on taki zwrotny jak samochód. Jak unikać błędów prowadząc jacht dowiemy się właśnie przechodząc szkolenie na sternika motorowodnego. Jeżeli wypływamy dostateczną ilość godzin na morzu lub jeziorach możemy starać się o patent na Morskiego sternika motorowodnego który uprawnia do prowadzenia jachtów motorowodnych z dużo większymi gabarytami ( powyżej 12 metrów ) bez ograniczenia mocy silnika. 

W każdym większym mieście możemy postarać się o kurs oraz egzamin a sam patent kosztuje około 600-700 zł plus koszty egzaminu, które wahają się w granicach 200-300 zł. Po zrobieniu kursu przechodzimy do egzaminu praktycznego oraz pisemnego który składa się z kilkudziesięciu zagadnień związanych z budową lodzi motorowej, ruchem łodzi po akwenach oraz pierwszej pomocy. Warto zauważyć iż przy przystąpieniu do egzaminu trzeba znać trzy podstawowe węzły żeglarskie, których nauczymy się podczas zajęć praktycznych. Patent motorowodny to przygoda która co roku może być inna dlatego bez względu na to czy jesteśmy w Chorwacji na mazurach czy w Szczecinie na zalewie Szczecińskim  a posiadanie tego wyglądającego jak dowód osobisty dokumentu może być dla nas przeżyciem którego nie doświadczą osoby bez patentu. Na stronie internetowej patentowo.pl dowiemy się znacznie więcej o posiadaniu różnych patentów żeglarskich oraz motorowodnych.  

Jeżeli interesuje Ciebie kurs w miastach takich jak Szczecin, Wrocław, Gdańsk czy Bydgoszcz to koniecznie się z nami skontaktuj a znajdziemy najkorzystniejszy termin który będzie Tobie pasował. W przypadku kiedy pochodzisz z mniejszej miejscowości, również możemy znaleźć rozwiązanie gdyż jako nieliczna firma prowadzimy nasze kursy bezpośrednio u klienta. Jednak wszystko wtedy zależy czy w tej okolicy będziemy posiadać również innych kursantów. Sprawdź koniecznie naszą ofertę na stronie internetowej i zobacz dlaczego jesteśmy tacy konkurencyjni na tle innych firm oferujących patenty motorowodne w Polsce. W ofercie również wynajem ( czarter) łodzi motorowej Sea Doo, która osiąga zawrotną prędkość jak na wodę 80km/h.